Akarsel’in katledildiği yere karanfiller bırakıldı

Akarsel’in katledildiği yere karanfiller bırakıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Jineoloji Akademisi Üyesi Nagihan Akarsel’in katledildiği yere karanfiller bırakan kadınlar, YNK Süleymaniye Ofisi önüne yürüdü. Mahmurlu kadınlar ise yaptıkları yürüyüşte katillerin bulunmasını talep etti.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Süleymaniye kentinde, Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji dergisi editörü akademisyen Nagihan Akarsel'e silahlı saldırı düzenlendi.

Gazeteci-yazar Akarsel, Süleymaniye’deki evinin önünde uğradığı saldırı sonucunda katledilmesinin ardından Süleymaniye’de yüzlerce kadın aktivist, Jineoloji Akademisi Üyesi Nagihan Akarsel’in katledildiği yerde toplandı. Kadınlar Akarsel’in yaşamını yitirdiği yere karanfiller bıraktı.

Anma aylemine katılan Tevgera Azadi Eşbaşkanı Tara Hisên söz alarak "Katiller Kürdistan Bölgesi’ndeki kontrol noktalarından kolaylıkla geçebiliyor. Şukri Sarhed, Zeki Çelebi, Mamosta Şemal ve bugün de kadın aktivist ve yazar Nagihan’ın katledilmesi, Kürdistan Bölgesi’nin sadece düşmanlar için güvenli bir yer olduğunu ortaya koyuyor. Bu terör olaylarını kabul etmiyoruz ve takipçisi olacağız. Güvenlik güçleri ve yetkililere ‘ya bizleri düşmandan koruyun ya da koruyamayacağınızı söyleyin ki bizler de kendimizi koruyalım’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha sonra YNK Süleymaniye Ofisi’ne yürüyen kitle buraya siyah çelenk bıraktı. Burada da kısaca konuşan Hisen, "Şehit Nagihan Akarsel’in katillerini ortaya çıkarması için Süleymaniye yönetimine 48 saatlik bir süre veriyoruz. Bu süre içerisinde katilleri açıklamazlarsa daha güçlü bir tavır ortaya koyacağız” dedi.

MAHMUR'DA DA YÜRÜYÜŞ DÜZENLENDİ

Mahmur halkı ise Akarsel’in katledilmesine karşı kitlesel bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe katılan kadınlar katillerin bir an önce cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Şehit Aileleri Derneği önünde başlayan yürüyüş, Birleşmiş Milletler (BM) binasına kadar devam etti. Burada bir dakikalık saygı duruşunun ardından İştar Meclisi Koordinasyon Üyesi Fadıle Tok tarafından bir açıklama yapıldı.

Açıklamada Akarsel’in katledilmesi kınanarak, "Kan emiciler ve ihanetçiler hesap verecek. Katil en kısa sürede cezalandırılmalıdır. Dünyanın her yerinde kadınlar bu tür olaylara karşı alanlarda olacaktır. Mexmur halkı olarak tüm ihanetçileri şiddetle kınıyor ve şehidimizin intikamını alacağımızın sözünü veriyoruz” denildi.