Aliyev: Paşinyan'la Moskova'da koşulsuz görüşmeye hazırım

Aliyev: Paşinyan'la Moskova'da koşulsuz görüşmeye hazırım
Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Ermenistan Başbakanı Paşinyan'la koşulsuz olarak buluşmaya hazır olduğunu ancak Erivan'ın çözüm bulma kabiliyetinden şüphe duyduğunu belirtti.

Rusya basınına demeç veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la Moskova'da koşulsuz olarak buluşmaya hazır olduğunu söyledi.

Aliyev, "Moskova'da görüşme için bir davetiye almadım. Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya liderlerinin üçlü görüşmelerine birçok kez katıldım ancak Paşinyan iktidara geldikten sonra bu tür bir görüşme yapılmadı. Bu görüşmeler önceki Ermeni cumhurbaşkanlarıyla oldu ve hiçbir zaman bunlara katılmaktan kaçınmadım" ifadelerini kullandı.

'GÖRÜŞMELERİN NE KADAR ETKİLİ OLACAĞINI BİLMİYORUM'

Rusya'nın AGİT Minsk Grubu eş başkanı sıfatıyla çözümde önemli bir rol oynadığını kaydeden Aliyev şöyle devam etti: "Rusya, her zaman hem Azerbaycan hem de Ermenistan ile yakın ilişkiler sürdürdü ve günümüzde siyasi, ekonomik işbirliği bakımından Rusya, bu iki ülkeyle çok aktif şekilde etkileşim içinde, bizim komşumuz konumunda. Elbette bundan dolayı bu tür görüşmelerin birçoğu Rusya'da düzenlendi ancak Paşinyan döneminde bu görüşmeler olmadı. Artık bu görüşmelerin ne kadar etkili olacağını bilmiyorum. Ancak böyle bir teklif geldiğinde, biz her zaman olumlu baktık ve bakacağız."

Aliyev, Paşinyan'la görüşmek için Moskova'ya koşulsuz olarak gitmeye hazır olduğunu da vurguladı. Dağlık Karabağ'daki çatışmalar, 27 Eylül'de yeniden başlamıştı. (Sputnik)

Öne Çıkanlar