Almanya'nın enerji devi Uniper kamulaştırıldı

Almanya'nın enerji devi Uniper kamulaştırıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Eylül 2022 20:08
A+ A-
Alman hükümetinin enerji devi şirketin yüzde 98,5’ine sahip olması öngörülüyor.

Almanya'da devlet enerji krizi nedeniyle zor durumda olan, ülkenin enerji devi Uniper’in çoğunluk hissesini almaya karar verdi.

Şirketin çoğunluk hissesine sahip Finlandiya kamu şirketi Fortum, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Almanya Federal Hükümeti ile Fortum'un prensipte anlaştığı belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Avrupa'daki enerji krizi nedeniyle finansal zorluk yaşayan Uniper'in mali yapısının düzeltilebilmesi için alınan karar kapsamında, Uniper'in sermayesinin 8 milyar euro artırılmasının planlandığı belirtildi.

Sermaye artışı ile bağlantılı olarak, Alman hükümetinin Fortum'un Uniper'deki hisselerini hisse başına 1,70 euro karşılığında almasının planlandığı açıklandı. Hisselerin satın alınmasından sonra ise hükümet Uniper'in yüzde 98,5'ine sahip olacak.,

RUSYA'NIN GAZI KESMESİ NEDENİYLE ZOR DURUMDAYDI

Uniper, ülkenin en büyük Rus gazı ithalatçısı konumunda bulunuyor.

Rusya'nın gazı kesmesi nedeniyle zor durumda olan enerji grubunu kurtarma paketi olarak devletin ana hissedar olmasına karar verildi.

Çarşamba günü Almanya Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, söz konusu kararla "tüketicilerin gaz tedariğinin garanti altına alınacağı" belirtildi.

Öne Çıkanlar