Almanya, Polonya'nın Ukrayna'ya Leopard tankı vermesine yeşil ışık yaktı

Almanya, Polonya'nın Ukrayna'ya Leopard tankı vermesine yeşil ışık yaktı
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya Dışişleri Bakanı, Polonya'nın kendi Leopard tanklarını Ukrayna'ya göndermesine engel olmayacaklarını söyledi. Açıklama tanklar için yeşil ışık sinyali olarak algılanırken Alman Savunma Bakanı Pistorius Ukrayna'yı ziyaret edeceğini duyurdu.

Artı Gerçek - Almanya Dışişleri Bakanı, Polonya'nın sahip olduğu Alman yapımı Leopard-2 tanklarını Ukrayna'ya göndermek istemesi halinde buna engel olmayacaklarını söyledi. Bakan Annalena Baerbock, Fransız LCI televizyonu muhabirinin, Polonya'nın Ukrayna'ya Leopard tankları teslim etmesi halinde ne olacağını sorması üzerine, "Şu anda bu soru sorulmadı ancak sorulsaydı buna engel olmazdık" dedi.

Baerbock'un yorumu Kiev ve diğer müttefiklerden Leopard tanklarının Rusya'ya karşı kullanılmak üzere Ukrayna'ya gönderilmesi için artan baskının ortasında geldi ve Alman basını tarafından "Leopard tanklarının Ukrayna'ya verilmesine yeşil ışık yaktı" şeklinde yorumlandı. Lisans anlaşmasına göre ülkeler, Berlin'in onayı olmadan kendi sahip oldukları Alman tanklarını da bu ülkeye gönderemiyor.

ALMANYA SAVUNMA BAKANI: TANKLAR KONUSUNDA YAKINDA KARAR ALINACAK

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ise Ukrayna'ya Leopard tanklarının gönderilip gönderilmemesi konusunda olumlu ya da olumsuz yakında bir karar vereceklerini söyledi. Alman ARD televizyonuna açıklamalarda bulunan Pistorius, Almanya'nın "aceleci bir karar almadığını çünkü hükümetin birçok faktörü göz önünde bulundurması gerektiğini, bu faktörler arasında Alman halkının güvenliğinin de olduğunu" söyledi.

PISTORIUS YAKINDA UKRAYNA'YA SEYAHAT EDECEK

Alman Bild am Sonntag gazetesi ise Savunma Bakanı Pistorius'un yakında Ukrayna'ya seyahat etmeyi düşündüğünü duyurdu. Gazeteye konuşan bakan Pistorius " Kesin olan şey Ukrayna'ya hızlı bir seyahat yapacağım. Muhtemelen önümüzdeki bir ay içinde" dedi. Tanklarla ilgili bir soruya ise Pistorius, "Bu konuda başta ABD olmak üzere uluslararası ortaklarımızla çok yakın diyalog içindeyiz" yanıtını verdi.

Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri'ne ait Almanya'daki Ramstein Hava Üssü'nde yapılan ve 5 saatten uzun süren Ukrayna Savunma Temas Grubu Toplantısı'nda Savunma Bakanları, Kiev'e gelişmiş tanklar sağlanması konusundaki görüş ayrılıklarını çözememişti.

Alman kaynakları Reuters haber ajansına, ABD'nin kendi tanklarını göndermeyi kabul etmesi halinde Rusya'ya karşı savunmasına yardımcı olması için Alman yapımı tankların Ukrayna'ya gönderilmesine izin vereceklerini söylemişti. Ancak ABD'li yetkililer, Başkan Joe Biden yönetiminin M1 Abrams dahil kendi tanklarını göndermeyi düşünmediğini açıklamıştı.

POLONYA BAŞBAKANI: ANLAŞMA OLMAZSA KOALİSYON KURACAĞIZ

Daha önce Polonyalı yetkililer Almanya onaylasa da onaylamasa da sahip oldukları Leopard tanklarından Ukrayna'ya vereceklerini açıklamıştı. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Ukrayna'daki duruma seyirci kalmayacağız. Leopardlar konusunda Almanya ile anlaşma sağlayamazsak, modern tanklarının bir kısmını savaşan Ukrayna'ya bağışlamaya hazır ülkelerden oluşan daha küçük bir koalisyon kuracağız" dedi. Litvanya, Letonya ve Estonya'nın dışişleri bakanları da Ukrayna'ya Leopard tanklarının gönderilmesi için Almanya'ya çağrıda bulunmuştu. Üç ülkenin bakanları, Twitter hesaplarından, "Almanya'yı Ukrayna'ya Leopard tankları sağlamaya çağırıyoruz. Bu, Rus saldırganlığını durdurmak, Ukrayna'ya yardım etmek ve Avrupa'da barışı hızla yeniden sağlamak için gereklidir. Avrupa'nın önde gelen gücü olarak Almanya'nın bu konuda özel sorumluluğu vardır" paylaşımında bulunmuştu.

LEOPARD TANKLARI

Almanya'nın ürettiği Leopard tankları, Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İsveç, İspanya, Çekya, Türkiye ve Macaristan gibi AB ve NATO ülkelerinde bulunuyor. Dünya çapında çeşitli ordularda hizmet veren yaklaşık 2 bin 670 Leopard 2 tankı mevcut. Yaklaşık 64 ton ağırlığındaki Leopard tankları, saatte 70 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 120 milimetrelik yivsiz top namlusuyla 5 bin metreye kadar hedefleri vurabiliyor. Polonya ve Finlandiya gibi Avrupalı müttefikler, Ukrayna'ya bu tankları göndermeye hazır olduklarını ve Berlin'in onayını beklediklerini ifade etmişti. Ancak Leopard tankları Almanya'da üretildiği için Ukrayna gibi başka ülkelerde kullanılması için Almanya'nın onayının alınması gerekiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar