Ramstein'dan Leopard tankları konusunda uzlaşma çıkmadı

Ramstein'dan Leopard tankları konusunda uzlaşma çıkmadı
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna Savunma Temas Grubu'nun toplantısında Ukrayna'ya Alman yapımı Leopard 2 tanklarının gönderilmesi konusunda anlaşmaya varılamadı.

Artı Gerçek - ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in davetiyle çoğu NATO üyesi 50'den fazla ülkenin savunma bakanları ve genelkurmay başkanları, bugün Almanya’daki Ramstein Hava Üssü'nde bir araya geldi.

Beş saat süren toplantı sonrasında toplantıya ev sahipliği yapan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile ortak basın toplantısı düzenledi.

AUSTİN: KONU TEK BİR PLATFORMLA İLGİLİ DEĞİL

Konuşmasında, Almanya'nın Ukrayna'ya şimdiye kadar verdiği savunma desteğini öven Austin, Ukrayna'ya tank gönderilip gönderilmemesinin o kadar da önemli olmadığını belirtti. Ukrayna'ya Stryker ve Bradley tipi zırhlı savaş araçlarının gönderildiğine ve bunun Kiev'e savaşta yeni askeri yetenekler kazandırdığına dikkat çeken Austin, "Konu tek bir platformla ilgili değil" diye konuştu.

STOLTENBERG: LEOPARD'LAR KONUSUNDA MÜZAKERELER SÜRECEK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Leopard 2 tanklarının sevkiyatı ile ilgili müzakerelerin süreceğini belirtti.

Almanya'nın Ukrayna'ya en çok askeri destekte bulunan ülkeler arasında olduğunu belirten Stoltenberg, "Top, cephane, hava savunma sistemleri ve şimdi de Marder tipi piyade saldırı araçları. Almanya Ukrayna'yı destekleme konusunda çok sayıda alanda öncülük ediyor" diye konuştu. (REUTERS)

Öne Çıkanlar