Almanya rekor sayıda kişiye vatandaşlık verdi: Türkiye, Suriye'nin ardından ikinci sırada

Almanya rekor sayıda kişiye vatandaşlık verdi: Türkiye, Suriye'nin ardından ikinci sırada
Almanya geçen yıl 157 ülkeden 200 binden fazla kişiyi vatandaşlığa kabul etti. Türkiye'den kabul edilenler, Suriye'nin ardından ikinci sırada yer aldı.

Artı Gerçek - Almanya Federal İstatistik Ofisinin paylaştığı verilere göre, 2023'te 200 bin 100 kişi Alman vatandaşlığına geçti. Bu, istatistik tutulmaya başlanan 2000 yılından beri kaydedilen en yüksek sayı olurken, bir önceki seneye kıyasla da yüzde 19'luk artış anlamına geliyor.

DW Türkçe'nin aktardığına göre, 2023'te 157 farklı ülkeden kişiler Almanya vatandaşlığı elde etti. İlk beşte de sırasıyla Suriye, Türkiye, Irak, Romanya ve Afganistan vatandaşlarının başvuruları yer aldı.

Öte yandan, yeni vatandaşlık alanlar Almanya nüfusunu gençleştirdi. Almanya nüfusunun ortalama yaşı 44'ten, bu kişilerin ortalama yaşı 29 oldu.

Vatandaşlığa kabul edilenlerin çoğunu ise erkekler oluşturdu, kadınların oranı yüzde 45'te kaldı.

TÜRKİYE'DEN VATANDAŞLIK ALANLAR AZALDI

Vatandaşlık alan Suriyeli sayısı yüzde 56 artışla 75 bin 500 oldu. Bu kişilerin ortalama yedi yıldır Almanya'da yaşadıkları hesaplandı. İstatistik ofisi, uzun süredir Almanya'da bulunan Suriyelilerin artık dil ve bekleme süresi gereksinimlerini karşıladıklarını, sayılardaki artışın buna bağlı olduğunu bildirdi.

Türkiye ve Irak'tan ise ayrı ayrı 10 bin 700 kişinin vatandaşlık başvuruları kabul edildi. İki ülke Suriye'nin ardından ikinciliği paylaşsa da Türkiye'den vatandaşlık alanların oranı önceki yıla göre yüzde 25 daha az oldu.

Savaşın devam ettiği Ukrayna'dan vatandaşlığa geçenlerin sayısı ise sadece yüzde 6 artışla 5 bin 900 oldu. (Kaynak)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar