Almanya, Ukrayna'ya tank teslimatını resmen onayladı

Almanya, Ukrayna'ya tank teslimatını resmen onayladı
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya hükümeti Ukrayna'ya Leopard-2 tanklarını göndereceğini, diğer ülkelerin de bu tankları göndermesi için yeniden ihraç iznini vereceğini resmen duyurdu. Hükümet sözcüsü ayrıca Ukrayna askerlerinin Almanya'da tank eğitimi alacağını da duyurdu.

Artı Gerçek - Almanya aylardır tartışmaların odağında olan Leopard 2 tanklarını Ukrayna'ya göndereceğini ayrıca diğer ülkelerin Ukrayna'ya bu tankları gönderebilmesi için yeniden ihracat izinlerini de onaylayacağını resmen duyurdu.

ALMANYA İLK AŞAMADA 14 LEOPARD TANKI GÖNDERECEK

Açıklama hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit'tan geldi. Hebestreit açıklamasında amacın hızla Ukrayna'ya iki bölük Leopard 2 tanklarının gönderilmesi olduğunu ve bu kapsamda ilk adım olarak Almanya'nın kendi ordu envanterinden Ukrayna'ya 14 adet Leopard 2 tankı göndereceğini söyledi.

Alman hükümet sözcüsü ayrıca Ukraynalı askerlerin yakında Almanya'da tank eğitimi alacağını ve Almanya'nın Ukrayna'ya lojistik ve cephane yardımı yapacağını da duyurdu.

ABD DE TANK GÖNDERME HAZIRLIĞINDA

ABD de Ukrayna savaşında politika değişikliğine giderek Rusya'ya karşı kullanmaları için Ukrayna güçlerine M1 Abrams tanklarını göndermeye hazırlanıyor. Reuters haber ajansına konuşan iki ABD'li yetkili, Washington'ın düzinelerce Abrams tankını Ukrayna'ya gönderme sürecini başlatmaya hazırlandığını söyledi. Dün ülke basınına konuşan ABD’li yetkililer, Washington’ın Almanya ile diplomatik bir anlaşma kapsamında Ukrayna’ya tank tedarik etmeye meyilli olduğu belirtmişti.

Buna göre, Almanya’nın kendi envanterinden Leopard tanklarını Ukrayna’ya vermesi ve Polonya ile diğer devletlerin de ellerindeki Alman yapımı tankları Ukrayna'nın kullanımına sunmalarını onaylaması karşılığında, ABD de Ukrayna’ya M1 Abrams tankları sağlayacak.

ABD BASININA GÖRE DURUM 17 OCAK'TAKİ GÖRÜŞMEYLE DEĞİŞTİ

Ancak ABD medyasına konuşan yetkililer Washington’ın bu pozisyonunun 17 Ocak’ta Biden ile Almanya Başbakanı Olaf Sholz arasındaki telefon görüşmesinde değiştiğini öne sürdü. Beyaz Saray ve Pentagon, bu iddialar üzerine yorum yapmadı ancak Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Partick Ryder, müttefiklerle Ukrayna ordusunun ihtiyaçlarını konuştuklarını söylemekle yetindi.

18-20 Ocak'ta Almanya’daki Ramstein üssünde Ukrayna Temas Grubu olarak bilinen 50 ülkenin savunma bakanları Ukrayna gündemiyle bir araya gelmişti. Toplantıda, Almanya’nın ABD'den önce Ukrayna’ya tank vermeyeceğini açıkladığı iddia edilmişti. Almanya’nın aynı zamanda Alman yapımı tankları Ukrayna’ya vermek isteyen diğer ülkelere onay vermemesi de tartışmalara neden olmuştu.

'ABD 30 ABRAMS TANKI GÖNDERECEK'

Reuters'a isim vermeden konuşan ABD'li yetkililer ise, Washington'ın tank gönderme kararını çarşamba günü (25 Ocak) gibi erken bir tarihte duyurabileceğini söyledi. Ajansa konuşan üçüncü bir kaynak ise ABD'nin ilerleyen aylarda Ukrayna'ya toplam 30 Abrams tankı gönderebileceğini ileri sürdü. Anadolu Ajansına konuşan ABD'li bir yetkili de "Başkan Biden, en erken yarın (25 Ocak) olmak üzere, bu hafta içinde Ukrayna’ya M1 Abrams tankı sağlayacağını duyuracak" dedi.

TANKLAR HANGİ YOLLA GÖNDERİLECEK?

ABD'li yetkililer, Abrams tanklarının büyük olasılıkla Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi (USAI) olarak bilinen ve Joe Biden yönetiminin mevcut ABD silah envanterinden ziyade endüstriden silah almasına izin veren bir fon aracılığıyla satın alınacağını söyledi.

Yetkililerden biri Biden yönetiminin ayrıca USAI sürecini, Abrams tanklarına sahip olan müttefiklerinden satın almak, yenilemek ve ardından Ukrayna'ya göndermek için kullanmasının da mümkün olduğunu söyledi. Ancak bu süreç aylar hatta yıllar alabilir.

NORVEÇ HÜKÜMETİ LEOPARD TANKLARINI GÖNDERMEYİ DEĞERLENDİRİYOR

Diğer yandan Norveç basını Oslo hükümetinin de sahip oldukları Alman yapımı Leopard 2 tanklarından bazılarını Ukrayna'ya göndermeyi düşündüğünü yazdı. Ancak Aftenposten ve Dagens Naeringsliv gazeteleri haberlerinde, henüz bir karar alınmadığını vurguladı. Dagens Naeringsliv gazetesine göre NATO üyesi Norveç ülkenin sahip olduğu 36 Leopard tankından dört ila sekizini Ukrayna'ya gönderebilir.

KREMLİN SÖZCÜSÜ: BU TANKLAR DA DİĞERLERİ GİBİ YANACAK

Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov, Telegram'da tank gönderme planlarına sert tepki gösterdi. Antonov "Eğer ABD tank tedarik etmeye karar verirse, böyle bir adımı 'savunma silahları' argümanlarıyla haklı çıkarmak kesinlikle işe yaramayacaktır. Bu, Rusya Federasyonu'na karşı bir başka açık provokasyon olur" dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin Ukrayna'ya sevk etmeyi planladığı Abrams tanklarının etkisinin büyütülmemesini gerektiğini belirterek "Bu tanklar da diğerleri gibi yanacak. Ancak çok pahalılar ve bedeli de öncelikle Avrupalı vergi mükelleflerince ödenecek" ifadelerini kullandı. Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin Ukrayna'ya yönelik olası Abrams tankı sevkiyatını değerlendirdi.

Çok sayıda uzmanın, söz konusu sevkiyatı teknik açıdan "saçma" bulduğuna işaret eden Peskov, "Bu plan teknolojik nedenlerden dolayı kaybedecek bir plandır ve daha da önemlisi, bunun Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'ne katacağı potansiyel açık bir şekilde abartılıyor" diye konuştu. Peskov, Abrams tanklarının yaratacağı maliyetin, Avrupalılar tarafından karşılanacağını söyleyerek "Bu tanklar da diğerleri gibi yanacak. Ancak çok pahalılar ve bedeli de öncelikle Avrupalı vergi mükelleflerince ödenecek. Amerikalılar da her zaman olduğu gibi iyi karlar elde edecek" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar