Der Spiegel: Almanya Ukrayna’ya Leopard tanklarını gönderecek

Der Spiegel: Almanya Ukrayna’ya Leopard tanklarını gönderecek
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya’nın önde gelen haber dergilerinden Der Spiegel, Almanya Başbakanı Scholz’un Ukrayna’ya Leopard tanklarını göndermeye karar verdiğini ve diğer ülkelere de Leopard tanklarını Ukrayna’ya gönderilmesine izin vereceğini yazdı.

Artı Gerçek - Alman haftalık haber dergisi Der Spiegel aylardır süren tartışmaların ardından Başbakan Olaf Scholz'un Ukrayna'ya Leopard 2 (Leopar 2) tanklarını gönderme ve Polonya gibi diğer ülkelerin de Ukrayna'ya bu tankları göndermesine izin verme kararı aldığını öne sürdü.

Reuters'ın Spiegel'in haberinden aktardığına göre en az bir bölük Leopard 2 A6 tipi tank, Almanya Silahlı Kuvveleri'nin (Bundeswehr) envanterinden sağlanacak. BBC haberinde yaklaşık 14 tankın gönderilmesinin planlandığını duyurdu.

Almanya hükümet sözcüsü haberle ilgili yorum yapmayı reddederken, Almanya Savunma Bakanlığı'ndan da konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Der Spiegel hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde ABD'nin Ukrayna'ya Abrams tanklarını gönderebileceğini belirterek, İskandinav ülkeleri dahil diğer müttefiklerin Leopard tanklarını Kiev'e tedarik etme konusunda Almanya ile birlikte hareket etmeyi planladığını iddia etti. Spiegel uzun vadede daha fazla tankın da kullanıma uygun hale getirilebileceğini belirtti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar