Polonya: Ukrayna'ya tank göndermek için Almanya'ya resmi talepte bulunduk

Polonya: Ukrayna'ya tank göndermek için Almanya'ya resmi talepte bulunduk
Yayınlanma:
A+ A-
Polonya, Ukrayna'ya Leopard tanklarını göndermek için Almanya'ya resmi başvuruda bulunduğunu duyurdu. Diğer yandan Almanya Savunma Bakanı Pistorius ile basın toplantısı yapan NATO Genel Sekreteri "Yakında bu konuda bir çözüme ulaşacağımızdan eminim" dedi.

Artı Gerçek - Polonya Savunma Bakanlığı, Alman yapımı Leopard-2 muharebe tanklarının Ukrayna'ya yeniden ihracı için Almanya'ya resmi istekte bulunduklarını açıkladı.

Ukrayna, Batı ülkelerinde yaygın şekilde kullanılan Alman yapımı Leopard tanklarını Rusların ülkedeki mevzilerini kırmak ve Rusya'nın ele geçirdiği bölgeleri geri almak için kullanmak istiyor. Ancak bu adımın Moskova ile gerginliği yükseltebileceği endişesiyle Almanya, tankların Avrupa ülkelerince Kiev'e gönderilmesi için ihtiyaç duyulan onayı vermekte çekimser davranıyor.

POLONYA SAVUNMA BAKANI: ALMAN TARAFINI TANK KOALİSYONUNA DAVET EDİYORUM

Twitter hesabından açıklama yapan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak "Almanlar, Leopard 2 tanklarını Ukrayna'ya nakletme izni talebimizi çoktan aldı. Alman tarafını da Ukrayna'yı Leopard 2 tanklarıyla destekleyen ülkeler koalisyonuna katılmaya davet ediyorum. Bu bizim ortak davamız, çünkü tüm Avrupa'nın güvenliği tehlikede" ifadelerini kullandı.

14 TANK İÇİN TALEPTE BULUNULDU

Reuters'a konuşan bir Alman savunma bakanlığı yetkilisi ise Polonya'nın 14 adet Leopard 2 A4 tankının Ukrayna'ya gönderilmesi için talepte bulunduğunu söyledi. Berlin hükümeti daha önce tanklar konusunda müttefikler konusunda fikir ayrılıkları olduğunu söylemiş, Savunma Bakanı Boris Pistorius fikir birliğine varılması halinde hızla harekete geçeceklerini söylemişti. Pazar günü Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock Polonya'nın kendilerine tankları Ukrayna'ya göndermek için izin istemedi halinde bunu engellemeyeceğini, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Almanya'nın tankların yeniden ihracını engellemediğini söylemişti.

ALMAN DIŞİŞLERİ YETKİLİSİ: SON KARAR ŞANSÖLYELİK MAKAMINDA

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili ise bugün yaptığı açıklamada, Almanya'nın Ukrayna'ya Leopard tankları gönderip göndermeyeceği veya diğer ülkelerin bunu yapmasına izin verip vermeyeceği konusundaki nihai kararın başbakan tarafından verileceğini söyledi. Berlin'de düzenlenen bir savunma konferansında konuşan dışişleri bakanlığı müsteşarı Tobias Lindner, "Günün sonunda, karar açıkça hükümetin oy birliğiyle, şansölyelik makamında alınacak" dedi.

Almanya'nın Kiev'e Leopard tankları tedarik eden diğer ülkelerin önünde durmayacağını söyleyen Dışişleri Bakanı Baerbock'a atıfta bulunarak, "Bakanın bu tartışmada nerede durduğu iyi biliniyor" ifadelerini kullandı. Lindner, şu anda Berlin hükümetinin ülkelerin tanklar için yeniden ihracat talepleri sunup sunmadıklarını görmek için beklediğini ve bunun daha sonra talepler konusunda karar verecek olan Almanya'nın ulusal güvenlik konseyine iletileceğini söyledi.

STOLTENBERG: TANKLAR KONUSUNDA YAKINDA BİR ÇÖZÜME ULAŞACAĞIMIZA EMİNİM

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ile Berlin'de ortak basın toplantısı yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise tanklar konusunda yakında bir çözüme ulaşacaklarından emin olduğunu söyledi.

Stoltenberg "Savaştaki bu önemli anda, Ukrayna'ya daha ağır ve daha gelişmiş sistemler sağlamalıyız ve bunu daha hızlı yapmalıyız. Bu nedenle bugünkü görüşmemizi memnuniyetle karşılıyorum. Muharebe tankları konusunu ele aldık. Müttefikler arasındaki istişareler devam edecek ve yakında bir çözüme ulaşacağımızdan eminim" ifadelerini kullandı.

stoltenberg-pistorius.jpg

PISTORIUS: NATO SAVAŞTA TARAF OLMAMALI

Pistorius ise Almanya'nı müzakereler devam ederken diğer ülkelerin Ukrayna askerlerine Leopard tanklarını kullanma eğitimi vermesinin önünde durmadığını söyledi.

"Bölünme yaşanıyor ya da Almanya izole edildi" söylemlerinin yanlış olduğunu söyleyen Almanya Savunma Bakanı, Başbakan Scholz'un tanklar konusunda uzlaşma sağlamaya çalıştığını belirterek, "NATO'nun Ukrayna'daki savaşa taraf olmaması gerektiğini" de sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar