Rusya'dan gözdağı: Atlas Okyanusu'nda hipersonik seyir füzesi testi

Rusya'dan gözdağı: Atlas Okyanusu'nda hipersonik seyir füzesi testi
Rusya, hipersonik Zirkon seyir füzesi testi gerçekleştirdi. Almanya'nın Leopar tanklarının Ukrayna'ya gönderilmesine izin vermesinin ardından gelen elektronik tatbikat, Atlas Okyanusu'ndaki Gorşkov fırkateyninde yapıldı.

Artı Gerçek - Ukrayna savaşı nedeniyle nükleer savaş endişesinin gündeme geldiği bir dönemde, Rusya Savunma Bakanlığı bu yıl başında Atlas Okyanusu'na gönderilen Amiral Gorşkov fırkateyninin hipersonik seyir füzesi Zirkon ile elektronik atış tatbikatı yaptığını duyurdu. Atllas Okyanusu'ndaki tatbikatın Almanya'nın Ukrayna'ya Leopard 2 (Leopar 2) tanklarının gönderilmesine karar verdiği yönündeki haberlerin ardından gelmesi dikkat çekti.

HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ TARAFINDAN DURDURULMASI ZOR

Fırkateyn komutanı Amiral Igor Krokhmal tatbikata ilişkin yayınladığı bir videoda, "Bugün, fırkateynin bir düşman yüzey hedefini füzeyle vurmasına yönelik muharebe eğitimi tatbikatı yapıldığını" söyledi. Krokhmal, "Tatbikat senaryomuzda, elektronik fırlatma sisteminin ve gemi muharebe personelinin çalışmaları, Zirkon füzelerinin ön testlerde ortaya konan tasarım özelliklerini doğruladı" dedi.

Rus ordusunun envanterindeki yeni nesil hipersonik füzelerden biri olan Zirkon seyir füzesi, 900 kilometrenin üzerindeki menziliyle ses hızının üzerinde hedefine yönelme kabiliyetine sahip. Ses hızını aşan füzelerin, konvansiyonel hava savunma sistemleri tarafından durdurulmasının çok zor olduğu biliniyor.

2063.webp

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Ocak'ta, Rus donanması için inşa edilen en yeni fırkateyn sınıfına ait Amiral Gorşkov'un, Zirkon füzeleriyle donanmış bir şekilde uzak sulara konuşlandırılması emrini vermişti. Fırkateyn daha önce Norveç Denizi'nde hava savunma tatbikatı yapmış ve ardından verilen görevleri tamamlamak üzere Atlas Okyanusu'na yönelmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar