Almanya’da binlerce kişi 'adil paylaşım' talebiyle sokaklara çıktı

Almanya’da binlerce kişi 'adil paylaşım' talebiyle sokaklara çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'da on binlerce kişi, hükümetin yükselen enerji fiyatlarını kontrol altına almak için açıkladığı destek paketinin adil bölüştürülmesi talebiyle sokaklara çıktı. Eylemlerde, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı protesto edildi.

Artı Gerçek - Enflasyonun son yılların en yükse seviyesinde seyrettiği Almanya'da, on binlerce kişi yükselen enerji fiyatlarını ve hayat pahalılığını protesto etmek için sokağa indi. Göstericiler, enerji faturalarıyla başa çıkabilmek için hükümet kaynaklarının daha adil dağıtılmasını ve çevre dostu enerji üretiminin hızlandırılmasını talep etti.

Berlin, Duesseldorf, Hannover, Stuttgart, Dresden ve Frankfurt'ta nükleer santrallerin kapatılması, enflasyonun düşürülmesi ve yükselen enerji fiyatları karşısında yoksullar lehine daha fazla kaynak ayrılmasını talep eden döviz ve pankartlarla düzenlenen eylemlere, Greenpeace'in açıkladığı rakamlara göre yaklaşık 24 bin kişi katıldı.

'DÜŞÜK GELİRLİLERİN DAHA ÇOK DESTEĞE İHTİYACI VAR'

Gösteriyi düzenleyen sendikalardan ver.di'nin başkan yardımcısı Andrea Kocsis, "Vatandaşlar için sosyal açıdan dengeli olan mali desteğe acilen ihtiyaç duyduğumuzu göstermek istiyoruz. Hükümet çok şey yapıyor ama fonları eşit dağıtıyor. Daha düşük gelirli kişilerin zenginlerden daha çok desteğe ihtiyacı var" dedi.

Berlin'deki gösteriye katılan Ulrich Franz, hükümet desteklerinin daha adil dağıtılması gerektiğini belirterek, "Daha fazla vergi ödemek istediklerini söyleyen milyonerle var. O konuda hiçbir şey yapılmadı" diye konuştu.

200 MİLYAR EUROLUK YARDIM PAKETİ AÇIKLANDI

Almanya parlamentosu cuma günü 200 milyar euroluk bir yardım paketini kabul etmişti. Şirketleri ve hane halklarını yükselen enerji fiyatlarına karşı korumayı amaçlayan paket kapsamında, Mart 2023'ten itibaren geçerli olmak üzere, enerji fiyatlarını sınırlayan bir mekanizma da yürürlüğe koyuldu. Ayrıca, bir defaya mahsus olmak üzere hanelerin, küçük ve orta boy işletmelerin bir aylık enerji giderleri de karşılanacak.

ENERJİ ŞİRKETLERİNİN KÂRLARINA EK VERGİ

Öte yandan, elektrik üreten şirketlerin kârlarına koyulacak ekstra vergiyle marttan kasıma kadar spot fiyatlarda tavan fiyat uygulamasına giden Almanya hükümeti, bu yolla da hane halklarına ve sanayiye destek olmayı planlıyor.

Almanya'da eylül ayı enflasyonu, son 25 yılın en yükseği olan yüzde 10.9 seviyelerini görmüş, artıştaki en temel kalem enerji fiyatları olarak tespit edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar