Almanya'da BioNTech davasının ilk duruşması ertelendi

Almanya'da BioNTech davasının ilk duruşması ertelendi
Almanya'da Covid-19 aşısının yan etkileri olduğu iddiasıyla BioNTech aleyhine Hamburg Eyalet Mahkemesi'nde açılan dava ertelendi. Erteleme kararı davalı tarafın avukatının reddihakim talebi sonrası verildi.

Artı Gerçek - Almanya'da Covid-19 aşısının neden olduğu iddia edilen yan etkilerle ilgili olarak Alman biyoteknoloji firması BioNTech'e karşı açılan davanın bugün görülmesi beklenen ilk duruşması ertelendi. Reuters haber ajansı, davacının avukatının, davanın farklı hakimler tarafından görülmesi için dilekçe vermesinin ardından duruşmanın ertelendiğini duyurdu. Alman basınında yer alan haberlerde de reddihakim talebinde, davanın önemi nedeniyle bir yargıç yerine hakimlerden oluşan bir kurul tarafından karara bağlamasının istendiği belirtildi. Mahkemenin bu talebi birkaç gün içinde değerlendireceği kaydedildi. Henüz yeni duruşma tarihi açıklanmadı.

DAVACI SAĞLIK ÇALIŞANI 150 BİN EURO TAZMİNAT İSTEMİŞTİ

Alman mahremiyet yasası kapsamında adının gizli kalması hakkını kullanan sağlık çalışanı adına hukuk firması Rogert & Ulbrich tarafından açılan dava, Hamburg Eyalet Mahkemesi'nde bugün başlayacaktı. Sağlık çalışanı, aşı olduktan sonra vücudunun üst kısmında ağrı, kol ve bacaklarda şişlik, yorgunluk, uyku bozukluğu ve beyin sisi gibi semptomların ortaya çıktığını ileri sürerek, aşının neden olduğu bedensel zarar için 150 bin euro tazminat talep etmişti. Davacı, ayrıca belirlenmemiş maddi zarar için de tazminat talebinde bulunmuştu. BioNTech ise iddiaları inceledikten sonra bunları asılsız bularak davanın düşürülmesini talep etmişti. (AA)

Öne Çıkanlar