Almanya'da koronavirüs aşısı üreticilerine ilk davalar başladı

Almanya'da koronavirüs aşısı üreticilerine ilk davalar başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'da koronavirüse karşı aşı geliştiren ve üreten BioNTech ile AstraZeneca'ya karşı açılan tazminat davaları bugün başladı. Davacılar BioNTech'ten 150 bin euro, AstraZeneca'dan ise 800 bin euroya varan tazminat talep etti.

Artı Gerçek - Almanya'da bugün Covid-19'a karşı aşı geliştiren Almanya merkezli BioNTech ile İngiliz--İsveç firması AstraZeneca'ya karşı açılan tazminat davaları ile ilgili duruşmaları yapılıyor. BioNTech'in geliştirdiği Comirnaty isimli aşının yan etkileri sebebiyle açılan dava güneybatıdaki Baden-Württemberg eyaletindeki Rottweil Bölge Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmada 58 yaşındaki davacı Dietmar Scherer ve avukatı Joachim Ceasar-Preller görüntülendi.

Scherer, Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in kurucusu olduğu Alman BioNTech firmasını aşı nedeniyle sağ gözündeki görme yetisinin büyük ölçüde bozulmasından sorumlu olmakla suçluyor. Çektiği acılar için 150 bin euro (yaklaşık 4 milyar 249 Türk Lirası) tazminat talep ediyor. Mahkeme ayrıca BioNTech'in olası maddi zararları tazmin etmekle yükümlü olup olmadığını da belirleyecek. Zira Avrupa İlaç Ajansı (EMA), BioNTech’in geliştirdiği Comirnaty’nin güvenli olduğunu duyurmuştu.

BioNTech davasında kritik gün: İlk kez hakim karşısına çıktı

Mainz merkezli şirket ise davacının suçlamasının asılsız olduğunu savunuyor. Şirket sözcüsü daha önce "Davacı tarafından sunulan sağlık bozukluklarını, sağlanan tüm bilgiler temelinde dikkatle inceledik" açıklaması yapmıştı. Mahkemenin bugün bir karar vermesi beklenmiyor.

ASTRAZENECA ALEYHİNE AÇILAN DAVADA KARAR 14 AĞUSTOS'TA AÇIKLANACAK

AstraZeneca aleyhine açılan davanın temyiz duruşması da aynı saatlerde Bavyera'daki Bamberg Yüksek Bölge Mahkemesi'nde başladı.. Bu dava, Almanya'da bir Covid-19 aşısı üreticisine karşı açılan ilk davalardan biri olma özelliğini taşıyor. Bir bölge mahkemesi altı ay önce bir kadının İngiliz-İsveç ilaç şirketine karşı açtığı davayı reddetmişti. Ancak davacı karara itiraz etmişti.

4015376-frau-verklagt-impfstoffhersteller-auf-schadenersatz-noscale-1aehwg-93kduo.jpg

Bavyeralı 32 yaşındaki kadın, Mart 2021'de İngiliz-İsveç şirketinin Vaxzevria Covid-19 aşısı ile aşılanmış ve daha sonra bağırsak ven trombozu olarak bilinen hastalığa yakalanmıştı. Komaya giren kadının sonunda bağırsaklarının bir kısmının alınması gerekmişti.. Mahkemede kadın hala acı çektiğini ve hastalığın sonuçlarından muzdarip olduğunu anlattı. Kadın, AstraZeneca'dan yaşadığı acı ve ıstırap için en az 250 bin euro, maddi kaybı için 17.200 euro ve gelecekteki sakatlıklar için 600 bin euroya kadar tazminat talep etti. Astrazeneca'nın avukatları pazartesi günü davacı ile uzlaşma yoluna gitmeyi reddetti. Kararın 14 Ağustos'ta açıklanması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar