Almanya'da yılın kelimesi seçildi: 'Krisenmodus'

Almanya'da yılın kelimesi seçildi: 'Krisenmodus'
Alman Dil Derneği, 2023 yılının kelimesini "Kriz modu" olarak seçti. Dernek, "O kadar çok kriz var ki, sanki yeni normal bu gibi geliyor" dedi.

Artı Gerçek - Koalisyon hükümetinin bütçe planlarının krize girdiği, Ukrayna'daki savaşın etkilerinin hissedilmeye devam ettiği ve eğitim sisteminin performansının düştüğü Almanya'da, yılın kelimesi "Krisenmodus" (kriz modu) seçildi. Alman Dil Derneği (GfdS), yılın kelimesini açıklarken "Her zaman krizler olmuştur. Fakat o kadar çok kriz var ki, sanki yeni normal bu gibi geliyor" dedi.

GfdS'nin açıklamasında, "Belirsizlik, korku, öfke, çaresizlik ve elinden bir şey gelmemesi, birçok kişinin günlük hayatını anlatıyor. Umusamazlık ile sürekli tetikte olma halinin arasında, devam eden sıradışı durumlara başa çıkmanın uygun bir yolunu bulmak zor" ifadeleri kullanıldı.

Almanya'da Anayasa Mahkemesi’nin koronavirüs döneminde kullanılmayan milyarlarca euroluk kaynağın hükümet tarafından iklim fonuna aktarmasını Anayasa'ya aykırı bularak engellemesi sonrasında, yıl sonuna günler kala hükümet henüz 2024 yılı bütçesi üzerinde uzlaşma sağlayamadı. PISA anketinde ülkedeki eğitim sistemi alışılmışın altında bir performans sergilerken, yüzde 3'ün üzerinde aylık enflasyon da Almanlar için sıradışı seviyelere yükselmiş durumda. Alman toplumu, Gazze ve Ukrayna'daki savaşların yanı sıra Avrupa'daki emlak sorunlarını da derinden hissediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar