Ankara'da 'Gazze' zirvesi... Görüşmede neler konuşuldu? Blinken'dan ilk açıklama

Ankara'da 'Gazze' zirvesi... Görüşmede neler konuşuldu? Blinken'dan ilk açıklama
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ankara'da Bakan Fidan ile görüşmesi sonrası "İsrailliler ve Filistinliler için sürdürülebilir, kalıcı bir barışın koşullarını oluşturmak için neler yapabileceğimizi ele aldık" dedi.

Artı Gerçek - Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, dün akşam saatlerinde Türkiye'ye gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi. Blinken, 2 buçuk saat süren görüşme sonrası Dışişleri Bakanlığı'ndan ayrıldı.

BLINKEN'DAN İLK AÇIKLAMA

Reuters'ın haberine göre, Blinken Türkiye'den ayrılmadan önce havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Blinken, "İnsani yardımın önemli ölçüde genişletilmesi çabalarını, çatışmanın bölgenin diğer bölgelerine yayılmasını önleme çabalarını ve İsrailliler ve Filistinliler için sürdürülebilir, kalıcı bir barışın koşullarını oluşturmak için neler yapabileceğimizi ele aldık" dedi.

Gazze'ye daha fazla insani yardım ulaştırmak için çalıştıklarını belirten Blinken, "Bunu yapmak için çok somut yöntemlerimiz var. Önümüzdeki günlerde yardımın önemli ölçüde genişleyebileceğini göreceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

Kendisine Türkiye'ye gelmeden önce yaptığı Orta Doğu turu sırasında ne gibi somut ilerlemeler kaydedildiği sorulan Blinken, "Bazen kötü bir şeyin olmaması ilerlemenin en bariz kanıtı olmayabilir ama öyledir" dedi.

'FİDAN, BLINKEN'A GAZZE'DE ACİLEN ETEŞKES İLAN EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ'

Reuters'a bilgi veren bir Türkiye'den Dışişleri Bakanlığı kaynağı ise görüşme sırasında Fidan'ın Blinken'a Gazze'de acilen ateşkes ilan edilmesi gerektiğini söylediğini aktardı. Aynı kaynak ayrıca Fidan'ın Blinken'a İsrail'in Gazze'de sivilleri hedef almasının ve insanları yerlerinden etmesinin engellenmesi gerektiğini aktardığını belirtti.

Görüşme sonrası ortak basın açıklaması yapılmadı.

BLINKEN'IN GÖRÜŞMELERİ

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye'ye gelmeden önce Orta Doğu turu çerçevesinde önce İsrail'in başkenti Tel Aviv'i ziyaret etmişti.

Blinken ardından Ürdün'ün başkenti Amman'da, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) dışişleri bakanlarıyla İsrail'in Gazze'ye saldırıları konusunda görüşmüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, daha sonra "sürpriz" bir ziyaret gerçekleştirdiği Batı Şeria'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmişti.

Batı Şeria'nın ardından Kıbrıs'a giderek Güney Kıbrıs lideri Nikos Hristodulidis ile görüşen Blinken, buradan Irak'ın başkenti Bağdat'a gitmiş, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile Gazze'deki gelişmeleri ele almıştı.

Blinken'ın, Ankara'nın ardından Tokyo, Seul ve Yeni Delhi'yi ziyaret etmesi bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar