Anket: ABD'lilerin yüzde 68'i Biden'a rağmen Gazze'de ateşkesten yana

Anket: ABD'lilerin yüzde 68'i Biden'a rağmen Gazze'de ateşkesten yana
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'de ateşkes çağrılarını reddetmesine rağmen, yeni bir ankete göre Amerikan halkının büyük çoğunluğu ateşkesten yana. Ankette, İsrail'in Hamas'la savaşına ABD'de verilen destek de yüzde 32'de kaldı.

Artı Gerçek - İsrail'in en güçlü müttefiki ve en önemli silah tedarikçisi olarak Gazze'deki son saldırılarına da kalkan olan ABD'de, Biden yönetiminin 'koşulsuz destek' politikasına muhalefet büyüyor. Son yapılan bir ankete göre, İsrail'in Gazze'de yüzde 40'ı çocuk olmak üzere 11 bini aşkın Filistinliyi öldürdüğü saldırılarına hız kesmeden devam ederken, ABD'de hem Demokratlar hem Cumhuriyetçiler arasında destek kaybediyor.

SAVAŞI DESTEKLEYENLERİN ORANI 9 PUAN DÜŞTÜ

Reuters/Ipsos anketine göre, Amerikan kamuoyunda 'İsrail'in Hamas'la savaşına' verilen destek yüzde 32'ye geriledi. Amerikalıların büyük çoğunluğu da hükümetlerinin aksine İsrail'in ateşkes ilan etmesi gerektiğini düşünüyor. ABD çapında 1006 kişinin katıldığı anketin öne çıkan sonuçları şöyle:

* ABD'nin mevcut savaşta nasıl bir rol oynaması gerektiğine dair soruya "İsrail'i desteklemeli" yanıtını verenlerin oranı, yüzde 32 olarak ölçüldü. Bu oran, 12-13 Ekim arasında yapılan bir önceki ankette yüzde 41 çıkmıştı.

* "ABD tarafsız bir arabulucu" olmalı diyenlerin oranı ise bir önceki ankette yüzde 27 olarak ölçülmüşken, son yoklamada yüzde 39'a yükseldi. Katılımcıların yüzde 4'ü ABD'nin Filistinlileri desteklemesi gerektiğini, yüzde 15'i ise ihtilafa karışmamasının doğru olduğunu söyledi.

DEMOKRATLARIN YÜZDE YÜZDE 75'İ 'ATEŞKES' DEDİ

* Katılımcıların yüzde 68'i, "İsrail bir ateşkes ilan etmeli ve müzakere etmeyi denemeli" ifadelerine katıldıklarını söyledi. Demokratların dörtte üçü ve Cumhuriyetçilerin de yarısı, Biden'ın sadece 'insani ara'yı destekleme politikasının aksine İsrail'in ateşkes ilan etmesini desteklediklerini belirtti.

İSRAİL'LE SİLAH TİCARETİNE MUHALEFET DE ARTIYOR

* Katılımcıların sadece yüzde 31'i İsrail'e silah gönderilmesine destek beyan ederken, yüzde 43'ü buna karşı olduklarını söyledi. Geriye kalanlar emin olmadıklarını söyledi. Demokratların yaklaşık yarısı ise İsrail'e silah gönderilmesine karşı.

Öte yandan, Reuters/Ipsos anketine katılanların yüzde 41'i, Ukrayna'ya silah gönderilmesine destek verdiklerini söyledi. Bu oranın Demokratlar arasında daha yüksek olması da dikkat çekti.

Öne Çıkanlar