Bildiri sızdı: ABD Dışişleri'nde İsrail ve Biden isyanı

Bildiri sızdı: ABD Dışişleri'nde İsrail ve Biden isyanı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası Kalkınma Ajansı'nda çalışan 100 kişi, Joe Biden'ın İsrail politikasını eleştiren bir bildiriye imza attı. Bakanlığın 'muhalif kanalı' üzerinden paylaşılan metinde, İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediği belirtildi.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'de ayrım gözetmeksizin sürdürdüğü saldırılara ateşkes baskısı yapmayarak destek veren ABD Başkanı Joe Biden'a kendi yönetimi içinden tepki büyüyor. 100'den fazla ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) çalışanı, Beyaz Saray'ı "İsrail'in savaş suçlarına karşı koymamakla" eleştiren bir bildiriyi imzaladı.

Amerikan haber sitesi Axios'un haberine göre bildiri, Vietnam savaşı sırasında kurulan ve diplomatların, Washington'ın politikalarına karşı çıktıkları durumlarda kovulma riski ile karşılaşmadan itirazlarını paylaşabildikleri "muhalefet kanalı" (dissent channel) üzerinden paylaşıldı. Bu kanal üzerinden ABD Dışişleri'ne yönetilen eleştiriler, özel iç yazışma olarak değerlendiriliyor ve basına nadiren sızıyor.

'İSTEKSİZ, PERVASIZ, BAŞARISIZ'

Biden'ın İsrail politikasına karşı 100 imza alan bildirideyse, "Beyaz Saray'ın üyeleri Filistinlilerin hayatına karşı açık bir aldırmazlık, İsrail-Hamas savaşını yatıştırma konusunda gerçek bir isteksizlik ve 7 Ekim öncesinde de pervasız bir stratejik öngörüsüzlük sergiledi" deniliyor. Bildiride Biden'ın, İsrail'in Gazze'deki "savaş suçlarına karşı koymakta başarısız olduğu", "ABD yönetiminin açık kırmızı çizgiler çekmeden İsrail'e askeri yardımı artırdığı" belirtiliyor.

SAVAŞ SUÇU UYARISI

İsrail'in Gazze'ye yardım girişini ve elektriği kesmek gibi eylemlerin "tamamının uluslararası hukukta savaş suçu ve/veya insanlığa karşı suç oluşturduğu" vurgulanırken, Biden Hamas saldırılarından üç gün sonra gittiği İsrail'de "yanlış bilgi yaymakla" bizzat suçlanıyor.

3 KASIM GÜNÜ BAKANLIĞA GÖNDERİLDİ

Axios, bildirinin ABD Dışişleri'nde çalışan alt düzeyde bir diplomat tarafından organize edildiğini ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın politika ofisine 3 Kasım günü gönderildiğini yazdı.

Son dönemde ABD basınında, Biden yönetiminin İsrail politikalarının diplomat ve bürokratları böldüğüne dair giderek daha fazla haber yayımlanıyor. Politico sitesi geçen hafta, bir grup ABD Dışişleri yetkilisinin ateşkes çağrısı yapılması talebiyle bir bildiri yayımladığını duyurmuştu. Huffington Post gazetesi ise ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın geçen ay bir grup diplomatın şikâyetlerini dinlediğini yazmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar