Arnavutluk, Türkiye'den üç Bayraktar SİHA'sı satın aldı

Arnavutluk, Türkiye'den üç Bayraktar SİHA'sı satın aldı
Arnavutluk, Türkiye ile stratejik ortaklığının bir ürünü olarak Bayraktar TB2 SİHA filosunun satın alınmasına yönelik sözleşme imzaladı. Sözleşmeyle birlikte üç Bayraktar SİHA'sı Arnavutluk'a satıldı.

Artı Gerçek- Arnavutluk, ulusal güvenliğinin tehdit altında olması halinde kullanmak üzere Türkiye'den üç adet Bayraktar Siha'sı satın aldı.

Başkent Tiran'da Başbakanlık binasında düzenlenen törene, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Savunma Bakanı Niko Peleshi, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar katıldı.

Rama burada yaptığı açıklamada SİHA'ların polis kuvvetlerine destek amacıyla da kullanılacağını söyledi ve "Her durum için hazır olacaklar" ifadelerini kullandı.

Bu SİHA'ların hangi tarihte Arnavutluk'a getirileceği ve daha fazla satın alınıp alınmayacağı ile ilgili bilgi vermeyen Başbakan Rama, SİHA'ların Balkan ülkesinin topraklarının izlenmesi, kenevir tarlalarının yerinin belirlenmesi ve orman yangınlarının izlenmesi de dahil olmak üzere bir dizi alanda yetkililere yardımcı olacağını söyledi.

SİHA'ları çalıştırmak için yaklaşık 30 kişinin eğitilmesi bekleniyor.

NATO'ya 2009 yılında katılan Arnavutluk'un savaş uçağı bulunmuyor.

Rama törende yaptığı açıklamada ayrıca "Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Avrupa-Atlantik topluluğunun en büyük askeri ittifakı olan NATO'da doğru tarafta yer almaktan ve aynı safta yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ile aramızda çok stratejik bir ortaklık var. Bugün ilişkimiz için çok güzel bir gün" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar