Bayraktar, Ukrayna’daki fabrikayı Rusya'ya rağmen iki yılda tamamlamak istiyor

Bayraktar, Ukrayna’daki fabrikayı Rusya'ya rağmen iki yılda tamamlamak istiyor
Savunma şirketi Baykar'ın CEO'su Haluk Bayraktar, Ukrayna'da inşa etmeyi planladıkları üretim tesisini savaşa rağmen iki yıl içinde tamamlamak istediklerini söyledi: "Ayrıntılı tasarım aşaması bitti. Ve esasında inşaat aşamasına geçeceğiz"

Artı Gerçek - Ukrayna'daki savaşla adından sıkça söz ettiren Türkiye merkezli havacılık ve savunma şirketi Baykar, savaşa rağmen bu ülkedeki üretim tesisini iki yıl içinde tamamlayacağını açıkladı. Baykar'ın genel müdürü Haluk Bayraktar, Rusya'nın işgalinin yarattığı bazı engellere rağmen planlarının ilerlemekte olduğunu söyledi.

Savunma sanayi fuarı SAHA Expo'da Reuters ajansına konuşan Bayraktar, "Şu anda mimari tasarımımız var. Ayrıntılı tasarım aşaması bitti. Ve esasında inşaat aşamasına geçeceğiz... iki yıl içinde bitirmek istiyoruz" dedi.

ALMANYA'YA DAHA FAZLA İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Bayraktar, Alman haber ajansı dpa ile söyleşisinde de Türkiye ile Almanya'nın savunma sektöründeki iş birliğinin artması çağrısı yaparak, "Diğer alanlarda (Almanya ile) çok sağlam ilişkilerimiz var. Savunma sektöründe de karşılıklı adımlar atılmalı; bu iki taraf için de faydalı olur" diye konuştu.

RUSYA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar'ın teknik müdürlüğünü yaptığı Baykar, Rusya'nın işgali öncesinde de Kiev'e silahlı insansız hava araçları (SİHA) satıyordu. Moskova'nın tepkisini çeken bu satışlar, işgalin ardından da devam etti.

Moskova'nın tepkilerine Ankara'dan "Devlet politikası değil, özel şirket" yanıtı gelirken, SİHA'ların Rusya'ya verdirdiği kayıplar Ukrayna'da memnuniyetle karşılandı. Ukraynalılar, şirketin insansız hava araçları Bayraktar TB2'lerin ardından şarkılar besteledi; Polonya ve Litvanya'da Kiev yönetiminin yeni SİHA alması için bağış toplama kampanyaları başlatıldı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar