Aşırı sağa oy kaptırmak istemeyen Sunak'tan seçim 'vaadi': Zorunlu askerlik

Aşırı sağa oy kaptırmak istemeyen Sunak'tan seçim 'vaadi': Zorunlu askerlik
Temmuz ayında erken seçime gidecek olan İngiltere'de, Muhafazakâr Partili Başbakan Rishi Sunak'tan zorunlu askerlik 'vaadi' geldi. Aşırı sağa oy kaptırmak istemeyen Sunak, 18 yaşına girenlere için yeni bir zorunlu askerlik planı açıkladı.

Artı Gerçek - İngiltere'de erken seçim kararı alan Muhafazakâr Partili Başbakan Rishi Sunak, aşırı sağdaki Birleşik Krallık Reform Partisi'ne (Reform UK) oy kaybını engellemek adına zorunlu askerliği geri geri getirme vaadinde bulundu. Anketlerde önde görünen İşçi Partisi Sunak'a tepki gösterdi.

Sunak, Muhafazakâr Parti'ye yakın Daily Mail gazetesine yazdığı makalede, partisinin seçimi kazanması halinde 18 yaşına basan tüm erkek ve kadınların zorunlu askerlik yapması için bir planı hayata geçireceğini belirtti. Söz konusu plan, 18 yaşına basan gençlerin bir yıl İngiliz ordusunda görev yapmasını ya da aynı süre boyunca polis, sahil güvenlik, itfaiye veya sağlık hizmetleri gibi kurumlarda bir hafta sonu gönüllü olarak çalışmasını öngörüyor.

Sunak, bu programın gençlere hayatlarını değiştirecek fırsatlar sunacağını" ileri sürerken, "Bir baba olarak iki kızımın da ulusal hizmet yapmasını dört gözle bekliyorum. Bunu ödüllendirici bir deneyim olarak göreceklerini düşünüyorum" dedi. Muhafazakâr Partili Başbakan, milliyetçi oylara oynayarak "Britanyalı olmak, pasaport kontrolünde beklediğiniz kuyruktan çok daha fazlasıdır" ifadelerini kullandı.

Daily Mail gazetesi, Sunak'ın bu konuda sadece yakın danışmanlarının haberi olacak şekilde bir çalışma yürüttüğünü ve 40 sayfalık bir plan hazırlandığını da yazdı.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise Sunak'ın planına tepki gösterdi. Partinin bir sözcüsü, The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada planın nasıl finanse edileceğini sorguladı. Sözcü, "Bu bir plan değil, milyarlarca sterline mal olacak olan ve sadece Muhafazakârların orduyu Napolyon'dan bu yana en küçük hale getirmeleri nedeniyle ihtiyaç duyulan bir gözden geçirme. İngiltere, fikirleri iflas etmiş olan ve 14 yıllık kaosa son vermek için bir planı olamayan Muhafazakârlardan bıktı" dedi.

Gazeteye ayrıca konuşan İşçi Partisi kaynakları da Muhafazakâr Partiyi, hükümetin yarattığı sorunları çözmek için 18 yaşındaki gençleri kullanmakla suçladı (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar