Astana görüşmeleri yeni iddiaların gölgesinde başladı

Astana görüşmeleri yeni iddiaların gölgesinde başladı
Astana'da Rusya, Türkiye ve İran görüşmeleri başlarken Türkiye’nin Bab’dan çekilmek için İran’dan yardım istediği, ABD ve Rusya’nın ‘güvenli...

Astana'da Rusya, Türkiye ve İran görüşmeleri başlarken Türkiye’nin Bab’dan çekilmek için İran’dan yardım istediği, ABD ve Rusya’nın ‘güvenli bölge’ konusunda anlaştığı  öne sürüldü

HABER MERKEZİ – Kazakistan'ın başkenti Astana'da, Suriye'deki ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için Rusya, Türkiye ve İran'dan oluşan 3'lü mekanizma ilk toplantısına başladı. Ateşkese dönük teknik ayrıntıların öncelikli olarak konuşulacağı toplantıya Rusya, Türkiye ve İran'ın yanı sıra Birleşmiş Milletler ve Ürdün'den uzmanlar da katıldı.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'nın basın servisi, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, toplantının sonuçlarının TSİ 14.30'da düzenlenecek basın toplantısında duyurulacağını belirtti.

Suriye'de ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için Rusya, Türkiye ve İran'dan oluşan 3'lü mekanizma, Astana'da 23-24 Ocak'ta düzenlenen görüşmelerin sonucunda kurulmuştu. Astana'da Rusya, Türkiye ve İran'ın garantörlüğünde gerçekleşen bu görüşmelerde Suriyeli hükümet yetkilileri ve silahlı muhaliflerin temsilcileri ilk kez aynı çatı altında bir araya gelmişti.

İDDİALAR GÜNDEME DAMGASINI VURDU

Astana’da Suriye’deki ateşkesin teknik ayrıtıları konuşulurken Londra’da yayınlanan El Hayat gazetesine konuşan bir Fransız yetkili, Trump yönetimi ile Fransa’nın Lübnan merkezli Hizbullah örgütü üyeleri ve İran askerlerinin Suriye’den çıkarılması konusunda anlaştıklarını iddia etti. Adı açıklanmayan üst düzey Fransız yetkilininin anlatımına dayanarak yazılan haberde, Fransa ve ABD, Suriye’den öncelikli olarak İran askerlerinin çıkarılmasını planlıyor. Akabinde ise Suriye’nin Hizbullah ve IŞİD’ten tamamen temizlenmesi sağlanacak.

Konuyla ilgili bir başka iddia da İran’ın Arapça yayın yapan El Alem kanalında yayınlandı. El Alem’in haberinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Trump’ın Suriye’de güvenli bölgeler oluşturma konusunda Türkiye ile anlaştıkları iddiasına yer verildi.

TÜRKİYE İRAN’DAN YARDIM İSTEDİ Mİ?

Türkiye’nin Bab bölgesinde yaşadığı askeri çıkmazdan kurtulmak için İran’dan yardım istediği de iddia ediliyor.

El Mayadeen televizyonuna konuşan Suriye Meclisi Üyesi Halid El Abud, Türkiye’nin Bab’da yaşadığı askeri açmazı aşmak için MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın devreye girdiği ve İran’dan yardım istediğini iddia etti.

Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 6 Ocak’ta başladığı Afrika gezisi dönüşünde uçaktaki gazetecilere "Fırat Kalkanı’nda daha derine inmemek lazım" demişti. Türkiye’nin Bab operasyonu Astana toplantılarında da gündeme gelmiş, Türkiye’nin çekilmesi durumunda bölgenin IŞİD’e kalmaması için Suriye’nin bölgeye asker kaydıracağı öne sürülmüştü. Tüm bu iddiaların gölgesinde, Bab’dan geri çekilme konusunun görüşülmesi için Hakan Fidan’ın Şam’a giderek Suriyeli yetkililer ile görüştüğü de geçtiğimiz hafta gündeme düşmüştü.

Öne Çıkanlar