Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporuna Dışişleri'nden tepki

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporuna Dışişleri'nden tepki
Yayınlanma:
A+ A-
Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'nin AB'ye katılım süreci mevcut koşullar altında devam edemez" denilen AP 2022 Türkiye Raporu'na tepki gösterdi. Yapılan açıklamada "sığ ve vizyonsuz bir yaklaşımla" yazıldığı savunulan rapor için "önyargılarla dolu" denildi.

Artı Gerçek - Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez-Amor’un hazırladığı 2022 Türkiye raporu onaylandı. Raporda "Türkiye'nin AB'ye katılım süreci mevcut koşullar altında devam edemez" denilmesine Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada rapor için "haksız itham ve önyargılarla dolu" ifadeleri kullanıldı.

Raporun "sığ ve vizyonsuz bir yaklaşımla" yazıldığı savunulan açıklamada şöyle denildi:

"Bu rapor, maalesef AP üyelerinin gündelik popülist siyasetin esiri olduklarını, hem AB’ye hem bölgemize yönelik doğru stratejik yaklaşım geliştirmekten ne kadar uzak kaldıklarını da göstermektedir.

Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için bir fırsat penceresinin açıldığı, kıtamızın istikrarı ve güvenliği açısından böylesi kritik bir dönemde, AP’nin ilişkilerimizin belkemiği olan katılım müzakereleri yerine farklı arayışları gündeme getirmesini akıl dışı buluyoruz.

Ayrıca AP’nin rapora dahil ettiği Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konularında belirli çevrelerin tek taraflı görüşlerini yansıtan, tarihi ve hukuki gerçekliklerden kopuk iddialarının, bizim için hiçbir hükmü bulunmamaktadır.

2024 yılı AP seçimleri sonrasında oluşacak yeni Parlamentonun tarafsız, rasyonel ve yapıcı bakış açısıyla hareket edeceğini ümit ediyoruz."

AP 2022 TÜRKİYE RAPORU

Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri Türkiye raportörü İspanyol parlamenter Sanchez Amor tarafından kaleme alınan 2022 Türkiye Raporu'nu onayladı.

434 lehte, 18 aleyhte ve 152 çekimser oyla kabul edilen raporda, "Türk hükümeti rotasını büyük ölçüde değiştirmediği sürece, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinin mevcut koşullar altında devam edemeyeceği" belirtildi.

Rapor tarafları "AB ve Türkiye'yi mevcut çıkmazı kırmaya" ve "AB-Türkiye ilişkileri için paralel ve gerçekçi bir çerçeve bulmaya" çağırdı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar