Avustralya IŞİD üyelerinin eş ve çocuklarını Rojava'dan geri getirmeye başladı

Avustralya IŞİD üyelerinin eş ve çocuklarını Rojava'dan geri getirmeye başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Avustralya Suriye'deki Roj kampında kalan IŞİD'lilerin eşleri olan Avustralya vatandaşı dört kadın ve 13 çocuklarının ülkelerine döneceğini duyurdu. Yetkililer kadınların bazılarının çeşitli suçlamalardan yargılanabileceğini de belirtti.

Artı Gerçek - Avustralya Suriye'deki mülteci kamplarında kalan, ölü ya da cezaevinde olan IŞİD üyelerinin Avustralyalı eşleri ve onların çocuklarını ülkeye getirmeye başladı.

Avustralya basını perşembe akşamı Suriye'nin kuzeyinde, Suriye Demokratik Güçleri (QSD) kontrolündeki Haseke kentinin doğusunda yer alan Roj Kampı'ndan dört kadın ve 13 çocuğun ayrılarak Irak'a geçtiğini ve Avustralya'nın Sydney kentine getirileceğini duyurdu.

Yerel medya ülkeye geri getirilecek kadınlarından bazılarının terörizmle ilgili suçlarla ya da yasadışı şekilde Suriye'ye geçmekle suçlanabileceğini aktardı.

'ULUSAL GÜVENLİK TAVSİYELERİNE GÖRE HAREKET ETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ise yaptığı açıklamada hükümetin ulusal güvenlik kurumlarının tavsiyeleri yönünde hareket edeceğini söyledi.

Albenese "Bu noktaya kadar yaptığımız gibi ulusal güvenlik tavsiyelerine göre hareket etmeye devam edeceğiz. Avustralya'yı her zaman güvende tutacak şekilde hareket edeceğiz" dedi.

Rojava'da IŞİD'liler ve aileleri Roj ve Hol kamplarında tutuluyor. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre IŞİD ailelerinin kaldığı en büyük kamp olan Hol Kampı'nda 56 bin kişi bulunuyor.

Avustralya 2019 yılında iki ölü IŞİD'linin sekiz çocuğu ve iki torununu ülkeye geri getirmiş ancak onalrca diğer Avustralya vatandaşının geri getirilmesi işlemini durdurmuştu.

IŞİD'lilerin eş ve çocuklarının ülkeye getirilmesi Avustralya'da tartışma yaratan bir konu.

Ana muhalefetteki Liberal Parti lideri Peter Dutton yaptığı açıklamada bu kişilerin geri dönmesinin "ülke çıkarları için en iyi seçenek olmadığını" söyledi.

Dutton "Özellikle de orada ülkemizden nefret edenlerle, yaşam tarzımızdan nefret edenlerle kaynaştıkları için" dedi.

BATI ÜLKELERİ IŞİD'LİLERİN AKRABALARINI ÜLKELERİNE GERİ GETİRİYOR

Almanya 2019'dan beri 90'dan fazla vatandaşını bu kamplardan ülkeye geri getirdi. Geri getirilen kadınlardan biri IŞİD'in Ezidi kadınlara yönelik soykırımına yardım ve yataklıktan yargılandı.

Fransa 86, ABD ise 27 vatandaşını aynı şekilde ülkeye getirirken, ABD'ye dönenlerden 10'u terörizm bağlantılı suçlardan yargılandı.

Belçika ise bu yıl altı kadın ve 16 çocuğu Suriye'deki Hol kampından ülkeye geri getirmişti.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Kazakistan da 600'den fazla vatandaşının ülkeye geri getirilmesini sağladı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar