Bağdat'ta Sadr destekçileri Meclis'e yürümek istedi: Çıkan çatışmada yaralananlar var

Bağdat'ta Sadr destekçileri Meclis'e yürümek istedi: Çıkan çatışmada yaralananlar var
Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Eylül 2022 20:56
A+ A-
Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr'ın destekçileri Meclis'e yürümek istedi. Yeşil Bölge'de kendilerini engelleyen güvenlik güçleri ile çıkan çatışmada yaralananlar oldu

Irak'ta iki ay sonra ilk meclis oturumu yapılırken ve Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi'nin istifa talebi oylanırken ülkenin etkili Şii lideri Mukteda es-Sadr'ın destekçileri Meclis'in de içinde yer aldığı güvenlikli Yeşil Bölge'ye girmek istedi.

El Cezire'nin haberine göre meclis oturumunu engellemek isteyen eylemciler güvenlik güçlerine taş atarak binaya ulaşmaya çalıştı.

Çıkan çatışmada eylemcilerden hafif derece yaralananlar olduğu açıklandı. Irak devlet televizyonu öğleden sonra Yeşil Bölge'ye 3 Katyuşa roketi düştüğünü de duyurdu.

Sadr destekçilerinin Meclis Başkanı'nın İran destekli Şii Koordinasyon Çerçevesi’nin kurduğu yeni ittifaka istifa ederek katılmasını ve genel olarak Sadr'ın yanısıra Türkmenler'in de yer almadığı yeni ittifakı protesto ettiği belirtildi.

Siyasetten çekilen Sadr'ın destekçileri, kabinenin siyasi gruplar arasında paylaşıldığı bir koalisyon hükümeti istemediklerini dile getiriyor.

Kısa süre önce Irak Koordinasyon Çerçevesi ile Sünnileri temsil eden Egemenlik Koalisyonu ve Azim Koalisyonu, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Hristiyanları temsilen de Babiliyyun Koalisyonunun yer aldığı "Devleti Yönetme İttifakı"nın kurulduğunu açıklamıştı.

MECLİS BAŞKANI'NIN İSTİFASI KABUL EDİLMEDİ, YENİ YARDIMCI SEÇİLDİ

 Irak Meclisi'nde bugün yapılan oylamada ise Irak Meclis  Başkanı Muhammed Halbusi'nin istifası reddedildi.  

Yapılan oylamada Halbusi'ye olan güveni yenilemek için yapılan oylamada 222 parlamenterin oyuyla Halbusi’nin istifasının reddedildiği bildirildi.

Oturuma katılan 235 Parlamenterden sadece 13’ü Halbusi’nin istifasına onay verdi. Başbakan adayı Muhammed Şiya Sudani, İran destekli Şii gruplar ayrıca Halbusi’nin lideri olduğu Sünni Egemenlik Koalisyonu da istifayı kabul etmeyeceklerini duyurmuştu. 

Meclis Birinci Başkan Yardımcılığına ise bağımsız aday Muhsin Mendelavi seçildi.

Meclis oturumuna 329 milletvekilinden 240'ı katıldı. Mendelavi, 203 vekilin "evet" oyunu alarak, seçim yarışındaki diğer iki adayı geride bıraktı.

Mendelavi’nin Şii ve Kürt kökenli olduğu biliniyor. Mecliste Birinci Başkan Yardımcılığı görevini Sadr’a bağlı bir vekil yürütüyordu.

AĞUSTOS'TA 30'DAN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Irak'ta geçen yıl yapılan genel seçimin galibi Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, rakip Şii partilerle hükümet kurmaya yanaşmamış, ardından siyasetten çekilerek 73 vekilini de istifa ettirmişti.

İran yanlısı Şii grupların başbakan adayına karşı çıkan Sadr  destekçileri, temmuz sonunda Bağdat'ta hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge'yi basarak Meclis binasına girmişti. Sadryanlıları daha sonra Meclis bahçesinde oturma eylemi başlatmıştı.

Sadr yanlıları ile diğer Şii milis gruplar arasındaki çatışmalarda 30'dan fazla kişi ölmüş, Sadr siyasetten çekildiğinş duyurarak destekçilerinin eylemini sonlandırma talimatı vermişti. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar