Bahreyn'den Gazze yaptırımı: İsrail elçisi sınır dışı edilecek, ekonomik ilişki kesilecek

Bahreyn'den Gazze yaptırımı: İsrail elçisi sınır dışı edilecek, ekonomik ilişki kesilecek
Yayınlanma:
A+ A-
Abraham (İbrahim) Anlaşmaları ile İsrail'le ilişkilerini iki yıl önce normalleştirmeyi kabul eden Bahreyn'den Gazze yaptırımı geldi. Bahreyn parlamentosu, İsrail'le ekonomik ilişkilerin kesilmesini ve elçilerin karşılıklı çekilmesini onayladı.

Artı Gerçek - İsrail hükümeti Gazze'de ateşkes çağrılarını reddedip yoğun bombardımana devam ederken, Ürdün'ün ardından bir Arap ülkesinden daha yaptırım kararı geldi. Bahreyn parlamentosu, ülkedeki İsrail elçisinin Tel Aviv'e dönüşünü ve kendi elçilerinin de çekilmesini öngören kararı onayladı. Bahreyn aynı zamanda, İsrail'le ekonomik ilişkilerini de kesme kararı aldı.

Bahreyn parlamentosunun açıklamasında, İsrail'in Manama büyükelçisinin ülkeyi halihazırda terk etmiş bulunduğu da belirtildi.

İki ülkenin ilişkileri, Eylül 2020'de ABD'nin arabuluculuğunda imzalanan Abraham Anlaşmaları ile normalleşme sürecine girmişti. Karşılıklı elçi atayan Bahreyn ile İsrail'in, 7 Ekim'de Hamas'ın başını çektiği Filistinli direniş örgütlerinin saldırıları öncesinde serbest ticaret anlaşması imzalaması da bekleniyor.

Bahreyn parlamentosunun kararı, Abraham Anlaşmaları'nın fiilen askıya alınması anlamına geliyor.

ÜRDÜN DE ELÇİSİNİ ÇEKTİ

Ürdün Dışişleri Bakanlığı da dün, İsrail'deki büyükelçilerini geri çekme kararını duyurdu aldı. Açıklamada, elçinin Tel Aviv'e dönüşü için İsrail'in Gazze'deki saldırılarına son vermesi şartı koşuldu.

BOLİVYA DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ KESMİŞTİ

İsrail'in 2.2 milyon kişinin abluka altında yaşadığı Gazze'de ateşkes çağrılarını reddetmesinin ardından önceki gün de Bolivya benzer bir karar açıklamıştı. Bolivya hükümeti, İsrail ordusunun Gazze'deki saldırganlığını ve orantısız adımlarını gerekçe göstererek İsrail'le diplomatik ilişkilerini askıya almıştı. İsrail Dışişleri Bakanlığı ise bu kararı "teröre ve İran'daki ayetullah rejimine kapitülasyon vermek" olarak niteleyip tepki gösterdi.

Bolivya'nın kararı ile eş zamanlı olarak komşuları Kolombiya ve Şili'nin de İsrail büyükelçilerini istişare için geri çağırması dikkat çekti. Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İsrail'in saldırılarını "Filistinlilerin katledilmesi" olarak niteledi. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva da geçen hafta, İsrail'i soykırımla suçlamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar