Arap dünyasından ilk diplomatik yaptırım: Ürdün, İsrail Büyükelçisi'ni geri çağırdı

Arap dünyasından ilk diplomatik yaptırım: Ürdün, İsrail Büyükelçisi'ni geri çağırdı
Yayınlanma:
A+ A-
Ürdün Dışişleri Bakanlığı, Tel Aviv Büyükelçisi'ni geri çağırdı. Elçinin İsrail'e dönmesi için Gazze'deki saldırılara son verilmesi şartı koşuldu.

Artı Gerçek - Gazze'deki harekâtını sürdüren ve Cebaliye Mülteci Kampı'nı dün 100 kişinin öldüğü saldırıya rağmen bugün bir kez daha bombalayan İsrail üzerindeki diplomatik baskı artıyor.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, İsrail'deki büyükelçilerini geri çekme kararı aldı. Açıklamada, elçinin Tel Aviv'e dönüşü için İsrail'in Gazze'deki saldırılarına son vermesi şartı koşuldu.

BOLİVYA DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ KESMİŞTİ

İsrail'in 2.2 milyon kişinin abluka altında yaşadığı Gazze'de ateşkes çağrılarını reddetmesinin ardından dün Bolivya da benzer bir karar açıklamıştı. Bolivya hükümeti, İsrail ordusunun Gazze'deki saldırganlığını ve orantısız adımlarını gerekçe göstererek İsrail'le diplomatik ilişkilerini askıya almıştı. İsrail Dışişleri Bakanlığı ise bu kararı "teröre ve İran'daki ayetullah rejimine kapitülasyon vermek" olarak niteleyip tepki gösterdi.

Bolivya'nın kararı ile eş zamanlı olarak komşuları Kolombiya ve Şili'nin de İsrail büyükelçilerini istişare için geri çağırması dikkat çekti. Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İsrail'in saldırılarını "Filistinlilerin katledilmesi" olarak niteledi. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva da geçen hafta, İsrail'i soykırımla suçlamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar