Tahliyede de ayrımcılık: Çifte vatandaşlar ve yaralılar Gazze'den çıkıyor

Yayınlanma:
A+ A-
Gazze Şeridi'nin güneyinde, Mısır sınırında bulunan Refah Kapısı 7 Ekim'den sonra ilk kez sivillerin çıkışı için açıldı. Ancak sadece ağır yaralı olan ve yabancı ülke pasaportu bulunan kişilerin çıkmasına izin verilecek.

Artı Gerçek - İsrail'in kara, hava ve denizden abluka altında tuttuğu ve 7 Ekim'den beri aralıksız saldırılar düzenlediği Gazze'nin Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı, sınırlı tahliyeler için açıldı. Kapıdan sadece, başka ülkelerin pasaportlarını taşıyan Filistinliler ile yaralıların tahliye edileceği açıklandı.

Katar'ın arabuluculuğunda varılan anlaşma kapsamında yaklaşık 80 ağır yaralının tahliye edilmesi bekleniyor. Aynı zamanda, çifte vatandaşlığı bulunan kişilerin de Mısır'a çıkışına izin verilecek. Mısırlı bir güvenlik kaynağı, yaklaşık 500 yabancı pasaport sahibinin çıkmasını beklediklerini söyledi.

refah2.jpg

Kapının açılması sonrasında, İsrail üzerinde nüfuz sahibi olan İngiltere'nin Dışişleri Bakanı James Cleverly'den, "İngiliz ekipler, İngiliz vatandaşlarının en kısa sürede bölgeyi terk etmesi için yardım etmeye hazır" açıklaması yaptı. Cleverly, insani yardımların Gazze'ye girişinin hayati olduğunu belirtirken, abluka altında tutulmaya devam eden milyonlarca Filistinli sivile değinmedi.

Fransız haber ajansı AFP sınırın Mısır tarafında onlarca ambulansın hazır tutulduğunu belirtirken, Katar televizyonu El Cezire de Gazze tarafında yüzlerce kişinin beklediğini duyurdu.

Refah sınır kapısı, 7 Ekim'den sonra sadece insani yardımların geçişi için açılmıştı. Birleşmiş Milletler, izin verilen yardım miktarının Gazze'deki insani krizi hafifletmeye yeterli olmadığını vurgulamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar