Barak: Şifa Hastanesi'nin altındaki sığınakları İsrail inşa etti

Barak: Şifa Hastanesi'nin altındaki sığınakları İsrail inşa etti
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in 'Şifa Hastanesi'nin altında Hamas karargahı' iddiaları üzerine sosyal medyada hastanenin altına büyük sığınak inşa edenin 1980'lerde İsrail olduğu konuşulurken, eski Başbakan Barak'tan doğrulama geldi. Röportajı yapan Amanpour hayrete düştü.

Artı Gerçek - İsrail ordusunun Gazze'de çarşamba günü bastığı, operasyon düzenlediği ve haftasonunda tahliye edilmesine yol açtığı El Şifa Hastanesi'nin 'Hamas tarafından karargah olarak kullanıldığına dair kanıt' diye gösterdikleri medyada alay konusu olur ve iç kamuoyunda bile inandırıcı bulunmazken, 'bir bilen' konuştu. Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, Şifa Hastanesi'nin altındaki sığınakları 40-50 yıl önce İsrail'in inşa ettiğini söyledi.

CNN televizyonunun bir numaralı ismi Christiane Amanpour'a konuşan eski İşçi Partili Başbakan, Amanpour'un, 'İsrail'in, Gazze'deki Şifa Hastanesinin altında Hamas karargahı olduğu' iddialarını sorması üzerine Barak, "Şifa'nın altında İsrailli inşaatçılar tarafından yapılan sığınakların olduğu ve buraların Hamas karargahı olarak kullanıldığı uzun yıllardır biliniyor. Ve birkaç tünelin kesişimi bu sistemin bir parçası" dedi.

Bunun üzerine hayretler içinde kalan Amanpour, "Burasının İsrailli mühendisler tarafından mı inşa edildiğini söylüyorsunuz? Kendinizi yanlış mı ifade ettiniz" diye sordu.

Barak, "Muhtemelen 40 ya da 50 yıl önce yerleşkenin sınırlı alanı içinde hastanenin operasyonlarına daha fazla alan açmak adına bu sığınakların inşa edilmesine yardımcı olmuştuk" karşılığını verdi.

İsrail, 2005'te 38 yıl süren Gazze işgalini sona erdirdiğinde başbakan koltuğunda Barak vardı.

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail şehirlerine saldırı düzenlemesinin ardından Gazze'de savaş başlatan İsrail, 15 Ekim sabahı binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu en büyük hastaneye baskın düzenlemişti. İsrail'in baskının ardından tüneller ve cephanelikler yerine binada bulduğunu iddia ettiği paslı silahlar ve birkaç kamerayı kanıt olarak sunması, eleştirilere neden olmuştu.

İSRAİL ORDU SÖZCÜSÜ: ÖZÜR DİLE BBC

Cumartesi günü yayımladığı makalede İsrail ordusunun Şifa'dan haber geçmeye getirdiği kısıtlamaları eleştiren BBC editörü Jeremy Bowen, “Hastanede bağımsız bir inceleme yok; Gazeteciler Gazze'ye serbestçe giremiyor ve tesis içinde haber yapan herkes İsrail ordusunun himayesi altında çalışıyor" demişti.

Ardından İsrail ordusu sözcüsü Peter Lerner, İsrail ordusunun sunduğu 'Şifa Hastanesi'nde Hamas'ın varlığına ilişkin kanıtları' sorgulayan BBC ve editörü Jeremy Bowen'dan özür dilemelerini istedi.

Hastaneden kapalı devre televizyon kameraların görüntülerini yayımlayıp 'Hamas'ın 50 hastayı rehine aldığını, operasyon başladığından beri hastanede silahlar, iletişim ekipmanı, roket güdümlü el bombası (RPG) ve silahlarla dolu bir Toyota kamyoneti' bulduklarını ileri süren Lerner, “BBCWorld özür dileyecek mi? BowenBBC benim yanıldığımı mı söyleyecek” diye tweetledi. (Dış Haberler, AA, RT)

Öne Çıkanlar