Başörtüsü yasağını protesto eden İranlı şarkıcı hakkında iddianame

Başörtüsü yasağını protesto eden İranlı şarkıcı hakkında iddianame
Yayınlanma:
A+ A-
İran’da başörtüsü zorunluluğunu protesto eden ve direnişe destek veren şarkısı nedeniyle tutuklanan şarkıcı Mehdi Yarrahi’nin iddianamesi hazırlandı.

Artı Gerçek - Mehdi Yarrahi, İran'daki başörtüsü zorunluluğunu çıkardığı şarkıyla protesto ettikten sonra 30 Ağustos’ta Tahran Savcısı’nın emriyle “Yasadışı şarkı yayınlamak” suçlamasıyla tutuklanarak Evin Cezaevi’ne gönderildi.

Yarrahi’nin avukatı Mustafa Nili, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Yarrahi’nin iddianamesinin tamamlandığını duyurdu.

Nili’nin açıklaması ise şöyle:

“Sayın Mehdi Yarrahi’nin dosyası Devrim Mahkemesi 26. Şubesine gönderildi. Hazırlanan iddianamede kendisi şu suçlamalarla suçlanıyor:

Sisteme karşı propaganda faaliyeti yapmak, İnsanları yolsuzluğa teşvik etmek, Ahlaka ve kamusal tevazuya aykırı içerik oluşturmak ve yayınlamak, Bilgisayar sistemleri aracılığıyla kişileri iffete karşı suçlara teşvik ve tahrik etmek.

Söz konusu suçlamaların hukuki belgeleri İslam Ceza Kanunu'nun cezalar ve bilişim suçları bölümü olan 500, 639, 742. maddeleri ve 743. maddesinin b fıkrasıdır. Şube atamasını bekliyoruz.”

NE OLMUŞTU?

İran’daki kadın ve kız çocuklarının başörtüsü zorunluluğuna karşı verdiği mücadeleyle dayanışmak amacıyla “Roosarito” (Başörtünüz) adlı bir şarkı çıkaran Yarrahi, şarkıya çekilen klip yayınlandıktan sonra 30 Ağustos’ta “İslam toplumunun ahlak ve geleneklerine aykırı yasa dışı bir şarkı yayınlamak” gerekçesiyle gözaltına alındı ve aynı suçlamayla tutuklandı. (MA)

Öne Çıkanlar