Batı bloğu Ukrayna'nın doğusundaki referandumu tanımadığını açıkladı: Rusya'ya yeni yaptırımlar yolda

Batı bloğu Ukrayna'nın doğusundaki referandumu tanımadığını açıkladı: Rusya'ya yeni yaptırımlar yolda
ABD ve Kanada Rusya'ya bağlanma kararı çıktığı açıklanan referandumlar nedeniyle Moskova'ya yaptırım hazırlığında olduklarını duyurdu. AB ve BM'den de kınama geldi.

Batı bloğundan Ukrayna'nın doğusundaki referanduma ve  sonuçlarına peş peşe tepkiler geliyor.

ABD, Ukrayna'nın doğusundaki Zaporijtya, Herson, Donetsk ve Lugansk'ta "sahte referandum" olarak nitelediği oy verme işlemini kınayan bir karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sunacağını duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield Rusya'nın ınandığı tasarıda ayrıca Birleşmiş Milletler üyesi ülkelere "Ukrayna'nın statüsündeki herhangi bir değişikliği tanımaması" çağrısının yer alacağını söyledi.

Thomas Greenfield, Rusya'nın karar tasarısını veto etmesi durumunda ise ABD'nin tasarıyı BM Genel Kuruluna taşıyacağını dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Batı bloğunun Rusya'nın Ukrayna'da hiçbir ilhakını  tanımayacağını söyleyerek bunun Kremlin için "hızlı ve ağır ek sonuçları" olacağını söyledi.

AVRUPA BİRLİĞİ: SONUÇLARI TANIMAYACAĞIZ

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de referandum sonuçlarını tanımayacaklarını söyledi. 

Borrell, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "AB, yasadışı "referandumların" düzenlenmesini ve bunların tyanlış aktarılan sonuçlarını kınıyor. Bu, sistematik insan hakları ihlalleri sürerken Ukrayna'nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün bir başka ihlalidir. Rus işgaline karşı çıkmaya ve direnmeye devam eden Ukraynalıların cesaretini takdir ediyoruz." dedi.

BM: REFERANDUMLAR YASA DIŞI

 Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi ve Barış İnşası İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary Dicarlo ise Ukrayna'daki  bölgelerde düzenlenen referandumların uluslararası hukuka göre "halk iradesinin gerçek bir ifadesi" veya "yasal" olmadığını belirtti.

Dicarlo, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı açıklamada, "Halkın iradesini temsil ettiğini iddia ederken başka bir devletin topraklarının bir devlet tarafından zorla alınmaya çalışılmasına meşruiyet kazandırmayı amaçlayan tek taraflı eylemler, uluslararası hukuka göre yasal olarak kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

BM'nin Ukrayna'nın egemenliğine, birliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne tamamen bağlı kalmaya devam ettiğini kaydetti.

KANADA: YENİ YAPTIRIMLAR PLANLIYORUZ

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da  yaptığı yazılı açıklamada, "Rusya'nın Ukrayna'da yasa dışı işgal edilen Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde düzenlediği sözde referandumların kesinlikle hiçbir meşruiyeti yok." ifadesini kullandı.

Trudeau, açıklamada şunları kaydetti:  "Seçmenlerin güç kullanarak sindirildiğine dair çok sayıda rapor var ve bu referandumlar, Putin'in haritayı istediği gibi yeniden çizebileceği fikriyle motive edilen bu referandumlar, uluslararası hukuku açıkça ihlal ediyor. Kanada, bu sahte referandumların sonuçlarını ve Rusya'nın Ukrayna topraklarını yasa dışı ilhak etme girişimini tanımıyor ve asla tanımayacak."  

Trudeau ayrıca "Sorunu daha fazla tırmanışa yönelten gelişmeye yanıt olarak, bu son girişimde suç ortaklığı yapan ve Ukrayna genelinde devam eden anlamsız kanın sorumluluğunu paylaşan kişi ve kuruluşlara yeni yaptırımlar getirmeyi planlıyoruz." ifadelerine de yer verdi.  

İNGİLTERE YENİ YAPTIRIMLARI DUYURDU

İngiltere, Ukrayna'nın 4 bölgesinde referandum düzenlemesi nedeniyle 92 yeni yaptırım kararı aldı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rus rejiminin Ukrayna'daki "yasa dışı sahter eferandumlarına" yanıt olarak, İngiltere'nin yeni yaptırım paketi kararı aldığı bildirildi.

Açıklamada, yaptırımların, Ukrayna'nın 4 bölgesinde "yasa dışı oylamaya zorlayan üst düzey Rus yetkililerin" yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in PR ajansı olduğu açıklanan "IMA Consulting" adlı şirketi hedef aldığı belirtildi.

İngiltere, halihazırda tahmini küresel net değeri 130 milyar sterlinin üzerinde olan 120'den fazla oligark dahil 1200'den fazla kişi ve 120'den fazla kuruluşa yaptırım uyguladı.

İSRAİL DE REFERANDUMLARI TANIMAYACAK

İsrail de Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bağlı olduğunu belirterek, yapılan referandumları  tanımayacağını duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bağlı olduğu kaydedildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar