Batı Şeria'da yerleşimci şiddeti: İki Filistinli öldü

İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da kaybolan bir İsrailli çocuğu arama çalışmalarında yasadışı yerleşimciler ile Filistinliler arasında çatışma çıktı. Yerleşimcilerin Muğir köyüne silah ve taşlarla saldırması sonrası çıkan çatışmada iki Filistinli öldü.

Artı Gerçek - İşgal altındaki Batı Şeria'da kaybolan 14 yaşındaki İsrailli bir çocuğu arama sırasında çıkan çatışmalarda iki Filistinli öldürüldü ve 25 kişi yaralandı.

Yasadışı yerleşimciler, Ramallah yakınlarındaki bir köy olan Muğir'e silah ve taşlarla saldırdı. İsrail, askerlerinin müdahalesiyle köye giren yerleşimcileri dağıtmayı başardığını duyurdu. Benjamin Ahimeir isimli genci arama çalışmaları devam ediyor.

Hamas ise çatışmalarda öldürülenlerden Muhammed Daraghmeh'in grubun yerel komutanı olduğunu doğruladı. İsrail ordusu, Daraghmeh'in kendi askerleriyle çıkan çatışmada öldürüldüğünü açıkladı.

Filistin Kızılayı, Muğir'deki şiddet olaylarında en az sekiz kişinin ateş açılması sonucu yaralandığını duyurdu.

Ölen 26 yaşındaki Jehad Abu Alia'nın ise silahlı bir yerleşimci tarafından mı yoksa İsrail askeri tarafından mı vurulduğu henüz belli değil.

7 Ekim'den bu yana Gazze'de devam eden savaşla eş zamanlı olarak işgal altındaki Batı Şeria'da da İsrail şiddeti artmış durumda. Filistin Yönetimi Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'da en az 460 Filistinlinin İsrail güçleri veya yerleşimciler tarafından öldürüldüğünü açıkladı. İsrail kaynakları ise aynı dönemde en az 13 İsraillinin Filistinliler tarafından öldürüldüğünü söylüyor. (Kaynak)

Öne Çıkanlar