Biden bir hafta durabildi: 'İsrail'e 1 milyar doları aşkın yeni silah sevkiyatı planını Kongre'ye bildirdi'

Biden bir hafta durabildi: 'İsrail'e 1 milyar doları aşkın yeni silah sevkiyatı planını Kongre'ye bildirdi'
Mayıs başından beri İsrail'e silah sevkiyatını durdurma açıklamalarıyla kamuoyunu oyalayan ABD Başkanı'nın 1 milyar doları aşkın yeni silah tedarikiyle ilgili Kongre'ye bilgilendirdiği Amerikan medyasına yansıdı.

Artı Gerçek - ABD medyası, Başkan Joe Biden'ın İsrail'e 1 milyar doları aşkın yeni silah sevkiyatı planladığını Kongre'ye bildirdiğini duyurdu. Bu, Biden yönetiminin Refah endişesi nedeniyle silah sevkiyatını duraklattığını duyurmasından beri ilk tedarik olacak.

Bu arada Gazze Şeridi'nin en güneyinde, Mısır sınırında 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah'a kara harekatı düzenleyen İsrail, tanklarla yerleşim bölgelerine girmiş durumda. Son sığınağı Refah olan ve gidecek hiçbir yeri olmayan yüz binlerce Filistinli, İsrail saldırıları altında yeniden yollara düşmüş durumda.

CBS'e konuşan Kongre kaynaklarına göre silah paketinin 700 milyon doları tank mühimmatı, 500 milyon doları askeri taktik araçlar ve 60 milyon doları havan mermisinden oluşuyor. Silahların ne zaman gönderileceği henüz bilinmiyor. Satışın tamamlanması için Kongre'nin onayı gerekiyor.

ULUSLARARASI HUKUKA UYMA GÜVENCESİNİ KENDİ TALEP ETTİ

ABD Başkanı Joe Biden, 8 Şubat’ta kendi Demokrat Partisi'nden gelen baskı üzerine Ulusal Güvenlik Memorandumu (NSM-20) yayımlamış, bununla ABD’den askeri yardım alan ve çatışmalara karışan tüm ülkelerin uluslararası hukuka uymaları ve insani yardımları engellememeleri konusunda "inandırıcı ve güvenilir yazılı güvenceler" vermeleri talep edilmişti.

GEÇEN HAFTADAN BERİ YAPILAN AÇIKLAMALAR

8 Mayıs'ta ABD yönetiminden yetkililer, İsrail'e 1800 adet 907 kiloluk bomba ve 1700 adet 227 kiloluk bomba sevkiyatının durdurulduğunu, Müşterek Doğrudan Saldırı Mühimmatı (JDAM) kitleri sevkiyatının da inceleme altında olduğunu doğruladı. Ardından CNN'e konuşan Biden Refah'a büyük bir saldırı düzenlemesi halinde İsrail'e silah yardımlarını askıya alacağını söyledi.

"Gazze'de bu bombalar ve nüfus merkezlerine yönelik diğer yöntemler nedeniyle siviller öldürüldü" itirafında bulunan ABD Başkanı, "Şunu net şekilde dile getirdim: Eğer Refah'a girerlerse -henüz Refah'a girmediler- eğer Refah'a girerlerse, tarihsel olarak bu sorunla başa çıkmak için Refah'a ve diğer kentlere karşı kullanılagelen silahları tedarik etmiyorum" dedi. Bu açıklamaya hem ABD'de Cumhuriyetçi Partiden hem de İsrail hükümetinden tepki geldi.

10 Mayıs'ta ABD Dışişleri Bakanlığı Kongre'ye NSM-20 raporunu sundu. Çelişkili raporda, İsrail'in Gazze'de Amerikan silahlarını kullandığı saldırıların uluslararası hukuku ihlal ettiği değerlendirmesinin makul olduğu belirtilirken, silah sevkiyatlarının devam edebileceği savunuldu.

13 Mayıs'ta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze'ye saldırılarda çocukların, kadınların ve erkeklerin öldürüldüğü ya da zarar gördüğü olaylar göz önünde bulundurulduğunda İsrail'in "bazı durumlarda uluslararası insancıl hukuka uygun bir şekilde hareket etmediğini değerlendirmenin makul olduğunu" söyledi. (The Cradle, AA, BBC, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar