Biden: Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı temin etmeyeceğiz

Biden: Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı temin etmeyeceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Başkanı Joe Biden Ukrayna'ya ülkesinin F-16 savaş uçağı göndermeyi düşünmediğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise bazı şartların karşılanması durumunda ülkesinin savaş uçağı göndermesinin "seçenek dışı" olmadığını açıkladı.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden, Ukraynalı yetkililerin Rusya ile savaşta hava desteği çağrılarına rağmen Kiev güçlerine ABD yapımı F-16 savaş uçağı göndrmeyeceklerini söyledi.

Maryland'deki ziyaretinin ardından Washington'a dönen Biden, Beyaz Saray'da bir gazetecinin "ABD, Ukrayna'ya F-16 verecek mi?" sorusuna "Hayır" yanıtını verdi.Biden, ayrıca Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümünde Avrupa'ya bir ziyaret gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğine ilişkin soruyu ise "Emin değilim." şeklinde cevapladı. Diğer taraftan Polonya'ya bir ziyaret gerçekleştireceğini aktaran Biden, ziyaretin ne zaman olduğunu ise henüz bilmediğini söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da bir gün önce ülkesinin Ukrayna'ya savaş uçakları göndermeyeceğini açıklamıştı. Almanya ve ABD Ukrayna güçlerine onlarca Leopard-2 ve Abrams tankı gönderme kararı almıştı. Scholz, Alman basınına yaptığı açıklamalarda NATO'nun Rusya ile savaşta olmadığını ve buna ülkesinin izin vermeyeceğini söylemişti.

MACRON: HİÇBİR ŞEY SEÇENEK DIŞI DEĞİL

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise pazartesi günü yaptığı açıklamada gerekli şartların sağlanması halinde Ukrayna'ya savaş uçağı gönderilmesinin seçenek dışı olmadığını söyledi. Hollanda ziyareti kapsamında bir araya geldiği Başbakan Mark Rutte'yle ortak basın toplantısı düzenleyen Macron, Rutte ile görüşmelerinde Ukrayna meselesini ele aldıklarını ifade eden Macron, Ukrayna'yı her alanda ve gerektiği müddetçe desteklemekte kararlı olduklarını belirtti. Ukrayna'ya savaş uçağı gönderilmesiyle ilgili bir soru üzerine, "Hiçbir şey seçecek dışı değil" diyen Macron, tansiyonu yükseltmemesi, Rus topraklarında kullanılmaması ve Fransız ordusunun gücünü zayıflatmaması durumunda Ukrayna'ya savaş uçağı verilebileceğine işaret etti. Macron, Ukrayna'nın savaş uçakları için resmi talepte bulunması gerektiğini belirtirken, Rutte, Ukrayna'dan henüz böyle bir talebin gelmediğini kaydetti.

Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrii Melnik Kiev güçlerine tank tedariği kararını memnuniyetle karşılamış ancak Batılı müttefiklerine içinde Eurofighter, Tornado, Rafael ve Gripen tipi savaş uçaklarının yer aldığı bir "savaş uçağı koalisyonu" oluşturmaları çağrısında bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar