Macaristan ile Avusturya, Ukrayna'ya silah göndermeyecek

Macaristan ile Avusturya, Ukrayna'ya silah göndermeyecek
Macaristan Savunma Bakanı Kristof Szalay-Bobrovniczky, ülkesi ile Avusturya'nın, savaşı daha da tırmandırmamak için Ukrayna'ya silah göndermeyeceğini söyledi.

Artı Gerçek - Macaristan Savunma Bakanı Szalay-Bobrovniczky, başkent Budapeşte'de Avusturya Savunma Bakanı Klaudia Tanner ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan bilgiye göre, Szalay-Bobrovniczky, görüşmede Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ele alındığını belirterek şunları söyledi:

'ÇATIŞMAYA SİLAH GÖNDERMİYORUZ'

"Macaristan'ın duruşu net, çatışmaya silah göndermiyoruz çünkü tırmanmasını engellemek istiyoruz. Bu konuda Avusturya ile hemfikiriz. Tarafsız Avusturya da savaşa silah yollamıyor. Ama aynı zamanda her iki ülke de savaştan kaçanlara insani yardım sağlıyor."

Avusturyalı Bakan Tanner de Avrupa'nın güvenlik durumunu Ukrayna'daki gelişmelerin oluşturduğunu ve en büyük tehlikenin savaşın Avrupa'ya yayılması olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki işbirliğinin mükemmel olduğunu söyleyen Tanner, iki ülkenin askerlerinin yedi farklı misyonda ortak görev yaptığını sözlerine ekledi.

NE OLMUŞTU?

Almanya Ukrayna'ya ilk etapta 14 Leopard 2 tankı vereceğini ve bu tanklara sahip olan diğer ülkelere Leopard 2'leri Ukrayna'ya göndermelerine izin vereceğini duyurmuştu. Ardından ABD'den de abrams tankı gönderme kararı gelmişti. Bu gelişmelerin ardından Rusya, Ukrayna'ya füze saldırısı başlattı.

Herson kentinin askeri idaresi Telegram adresinden yaptığı açıklamada kentte sivillerin yaşadığı bölgelerin bombalanması sonucu en az üç kişinin öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar