Polonya: Ukrayna'ya 250 tank gönderdik, 60 adet daha yollayacağız

Polonya: Ukrayna'ya 250 tank gönderdik, 60 adet daha yollayacağız
Yayınlanma:
A+ A-
Polonya Başbakanı Morawiecki, Ukrayna'ya ek olarak 60 adet modernize edilmiş tank daha göndereceklerini duyurdu. Morawiecki şu ana kadar Ukrayna güçlerine 250 adet tank gönderdiklerini de söyledi.

Artı Gerçek - Almanya ve ABD'nin onlarca Leopard ve Abrams tankını Ukrayna'ya gönderme kararının ardından Kiev yönetiminin önde gelen destekçilerinden Polonya da Ukrayna'ya 60 adet tank gönderceğini açıkladı.

Kanada televizyonu CTV'ye bir röportaj veren Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki "Polonya altı ay önce Ukrayna'ya 250 tank göndererek bunu yapan ilk ülke oldu. Şimdi 60 adet daha modernize edilmiş tank göndermeye hazırız. Bunların 30'u PT-91 olacak. Bunun üzerine envanterimizde bulunan 14 Leopard 2 tankını daha göndereceğiz" dedi.

Varşova yönetimi Berlin hükümetine Leopard -2 tanklarını gönderme ve bu tankları bulunduran ülkelerin tankları göndermesi için gereken yeniden ihraç iznini vermesi için baskı yapan ülkelerin başında geliyordu. Almanya ABD ile birlikte çarşamba günü Ukrayna'ya Rus ordusuna karşı kullanmaları için tank göndereceğini aylar süren tartışmaların ardından açıklamıştı.

ZELENSKİY TEŞEKKÜR ETTİ

Polonya'nın ek tank gönderme kararının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Twitter üzerinden teşekkür mesajı paylaştı. Zelenskiy "Beraber kazanacağız" ifadelerini kullandı.

PT-91'ler Polonya yapımı muharebe tanklarıdır. 1990'lı yıllarda hizmete giren bu tanklar Sovyetler Birliği dönemi tankı T-72 tanklarının geliştirilmiş bir varyantı. Bu geliştirmelerle tanka; stabilize edilmiş ateş kontrol sistemi, yeni kompozit zırh, yeni ve daha hızlı motor, yerli üretim ERA, geliştirilmiş otomatik doldurucu eklenmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar