Rusya'nın Ukrayna'ya füze saldırılarında en az 11 kişi öldü

Rusya'nın Ukrayna'ya füze saldırılarında en az 11 kişi öldü
Rusya'nın perşembe günü Ukrayna'ya yaptığı füze saldırılarında 11 kişinin öldüğü açıklandı. Öte yandan ABD , Almanya ve İngiltere'nin ardından Kanada da Ukrayna'ya tank göndereceğini duyurdu.

Artı Gerçek - Almanya ve ABD'nin Ukrayna'ya tank gönderme kararının ardından perşembe günü Ukrayna'ya seyir füzeleriyle saldıran Rusya'nın 11 kişinin ölümüne neden olduğu duyuruldu.

Ukrayna Acil Durumlar Servisi 11 bölgede 35 binanın vurulması sonucu 11 kişinin öldüğünü, 11 kişinin de yaralandığını açıkladı. Kurum en büyük zararın başkentin de içinde yer aldığı Kiev bölgesinde olduğunu belirtti. Odessa bölgesinde de iki enerji tesisinin vurulduğu açıklanmıştı.

Ukraynalı yetkililer çarşamba gecesi 15'i başkent civarında olmak üzere 24 Rus İHA'sı düşürdüklerini ve dün sabah saatlerinde de Rusya'nın gönderdiği 55 füzeden 47'sinin hava savunma sistemlerince düşürüldüğünü duyurmuştu.

Dün Ukrayna genelinde saldırılardan hemen önce uyarı sirenleri çalmış, başkent Kiev'de insanlar korunmak için metro istasyonlarına sığınmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy dün akşam saatlerinde Telegram hesabından yaptığı açıklamada "Terörist ülkenin bizi büyük bir füze saldırısıyla korkutmaya yönelik başka bir girişimi yakın zamanda yenilgiye uğradı, tıpkı yakında tüm Rusya'nın yenileceği gibi" dedi.

2023-01-26t121104z-404118815-rc2.jpg
Saldırılardan korunmak için metro istasyonlarına sığınan Kievliler / Reuters

KANADA DA UKRAYNA'YA TANK GÖNDERECEK

Almanya ilk etapta Ukrayna'ya 14 adet Leopard 2 tanklarını göndereceğini ayrıca bu tanklara sahip olan diğer ülkelerinde de Ukrayna'ya Leopard 2'leri göndermesine izin vereceğini açıklamıştı. ABD Başkanı Joe Biden da Ukrayna'ya 31 adet M1 Abrams tankı göndereceklerini duyurmuştu. İngiltere de iki ay içinde Ukrayna'ya 14 adet Challenger tankı göndereceklerini açıklarken son olarak Kanada da Kiev güçlerine tank yardımı yapacağını açıklayan ülkeler arasına katıldı. Kanada Savunma Bakanı Anita Anand yakında Kanada ordusunun envanterinden Ukrayna'ya 4 adet Leopard 2 tankı göndereceklerini ve gelecekte bu sayıyı artırabileceklerini açıkladı. Anand geçen hafta Ukrayna'ya 200 adet zırhlı araç bağışladıklarını da hatırlattı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy perşembe günü yaptığı açıklamada "tank koalisyonu" olarak adlandırdığı gruba şu ana kadar 12 ülkenin katıldığını duyurmuştu.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar