Batı'nın tank kararı sonrası Rusya'dan Ukrayna'ya füze saldırısı

Batı'nın tank kararı sonrası Rusya'dan Ukrayna'ya füze saldırısı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD ve Almanya'nın Ukrayna'ya onlarca tank gönderme kararının ardından Rusya sabah saatlerinde Ukrayna'ya füze saldırısı başlattı. Ukraynalı yetkililer ülke genelinde hava saldırısı sirenlerini aktifleştirirken, Kiev'de en az bir kişinin öldüğü açıklandı.

Artı Gerçek - ABD ve Almanya'nın Ukrayna'ya onlarca muharebe tankları göndereceğini duyurmasının ardından Rusya'nın Ukrayna'ya füze saldırısı başlattı. Ukraynalı yetkililer ülkenin çoğu bölgesinde hava saldırısı sirenlerini aktifleştirirken, başkent Kiev, Kiev bölgesi, Odessa ve Dnipropetrovsk bölgelerinde hava saldırısı tehlikesi nedeniyle acil durum önlemi olarak elektrik kesintilerine gidildi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak "İlk Rus füzeleri vuruluyor" açıklaması yaparken Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanı Anton Geraşçenko halka sığınaklara gitmeleri çağrısı yaptı. Ukrayna Savunma Bakanlığı da açıklamasında "Vinnitsya ve Kiev bölgelerine doğru füze atışları. Güzergahları değişebilir. Sığınaklarda kalın. Hava savunmamıza güveniyoruz" ifadelerini kullandı.

KİEV, ODESSA VE VİNNİTSYA'DA PATLAMALAR

Ukrayna devlet televizyonu Suspilne, Kiev'de hava savunma sistemlerinin aktifleştiğini ve Vinnitsya kenti sakinlerinin patlamalar yaşandığını duyduğunu açıkladı. Kyiv İndependent gazetesi de bölgedeki muhabirlerine dayandırarak Vinnitsya kentinde en az altı patlama olduğunu duyurdu. Ukraynalı yetkililer Odessa bölgesinde iki altyapı tesisinin vurulduğunu açıkladı.

KİEV'DE EN AZ BİR KİŞİ ÖLDÜ

Saldırıların ardından açıklama yapan Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko en az bir kişinin öldüğünü, iki kişinin de yaralandığını duyurdu. Kliçko "Holosivskyi semtinde konut olarak kullanılmayan bir binaya füze isabet etmesi sonucu şu anda bir ölü ve iki yaralı olduğu bilgisi var. Yaralılar sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı" dedi. Ukraynalı yetkililer ölen kişinin 55 yaşındaki bir kadın olduğunu duyurdu.

UKRAYNA GENELKURMAY BAŞKANI: 47 FÜZE DÜŞÜRDÜK

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Korgeneral Valery Zaluzhny, Telegram kanalından yaptığı açıklamada Rusya'nın Ukrayna'ya 55 füze attığını, bunlardan 47'sinin hava savunma sistemlerince düşürüldüğünü söyledi. Zaluzhny Rusya'nın saldırılarında diğer modellerin yanı sıra Kh-47 Kinjal hipersonik füze kullandığını da öne sürdü.

DÜN GECE DE RUS İHA'LARININ VURULDUĞU AÇIKLANDI

Ukraynalı yetkililer ayrıca dün gece de Rusya'ya ait 24 İHA'nın hava savunma sistemleri tarafından vurulduğunu, bunlardan 15'inin Kiev semalarında imha edildiğini de açıkladı. İHA'ların vurulması sonucu can ve mal kaybı olmadığı açıklandı. Rusya ekim ayından beri Ukrayna'daki kritik altyapı tesislerine füze ve İHA saldırı düzenliyor. Saldırılar sert kış aylarında elektrik ve diğer hizmetlerde kesintilere neden oluyor.

ABD DIŞİŞLERİ: TANKLAR UKRAYNA'NIN SADECE KENDİ TOPRAKLARINI SAVUNMASI ŞARTIYLA VERİLECEK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise Ukrayna'ya verilecek tanklar üzerinde de diğer silahlarda olduğu gibi bu ülkenin sadece topraklarını savunmak için kullanması koşulu olduğunu söyledi. ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna'ya bir tank taburuna denk gelecek şekilde Ukrayna ordusuna 31 M1 Abrams tankı vereceklerini duyurmasından sonra, Dışişleri Basın toplantısında bunların Kırım'a yönelik bir operasyonda, Rusya topraklarına veya Belarus'taki Rus birliklerine karşı kullanılmasına izin verilip verilmediği soruldu.

Price, bu tankların Ukrayna toprakları dışında kullanılıp kullanılmayacağını söylemedi. Ancak sözcü, "Sadece ve sadece bir koşul konuldu. Bu da verdiğimiz her şey sadece Ukrayna'nın kendini savunması içindir. Verdiğimiz her şey Ukraynalı ortaklarımızın etkili ve başarılı bir şekilde uluslararası alanda tanınan sınırlarını egemen Ukrayna toprağının parçası olarak savunması içindir. Bu en son duyurulan Abrams tankları için de, geçen yıl 24 Şubat'tan önce sağladığımız diğer sistemler, Stinger, Javeline gibi hava savunma ve zırh delici sistemler için de geçerlidir" dedi.

ABD'den önce Almanya Ukrayna'ya ilk etapta 14 Leopard 2 tankı vereceğini ve bu tanklara sahip olan diğer ülkelere Leopard 2'leri Ukrayna'ya göndermelerine izin vereceğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar