Almanya'nın Ukrayna'ya tank gönderme kararına kim, ne dedi?

Almanya'nın Ukrayna'ya tank gönderme kararına kim, ne dedi?
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'nın Ukrayna'ya Leopard 2 tankı göndermeyi ve diğer ülkelere de bu izni vereceğini açıklamasının ardından Batılı ülkeler ve Kiev hükümeti kararı memnuniyetle karşıladı. Rusya'dan ise "Almanya tarihi sorumluluğunu terk etti" açıklaması geldi.

Artı Gerçek - Almanya'nın Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarını göndereceğini resmen açıklamasının ardından Rusya, Ukrayna ve Kiev'in Batılı müttefiklerinden birbiri ardına açıklamalar geldi. ABD Başkanı Biden'ın da bu akşam saatlerinde Almanya ile eşgüdümlü olarak Ukrayna'ya Abrams tanklarını göndereceğini açıklaması bekleniyor.

RUSYA: ALMANYA TARİHİ SORUMLULUĞUNU TERK ETTİ

Rusya'nın Almanya Büyükelçiliği Berlin'in kararının, "2. Dünya Savaşı sonrasında Rusya'ya yönelik tarihi sorumluluğunu terk etmesi" anlamına geldiğini savundu. Büyükelçilik açıklamasında kararın gerilimi "yeni bir seviyeye" yükselteceği belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise Almanya'nın kararının "Rusya'ya yönelik önceden planlanmış savaşı" doğruladığını savundu. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov ABD'nin Ukrayna'ya tank gönderme kararını yorumlayarak "Bu tanklar da diğerleri gibi yanacak. Ancak çok pahalılar ve bedeli de öncelikle Avrupalı vergi mükelleflerince ödenecek" ifadelerini kullanmıştı.

UKRAYNA DEVLET BAŞKANI: İÇTENLİKLE MİNNETARIZ

Ukrayna Devlet Başkanı Voldomir Zelenskiy ise Almanya Başbakanı Scholz ile görüşmesinin ardından Telegram hesabından açıklamalarda bulundu. Zelenskiy "önemli ve zamanında alınan" diye nitelediği karar nedeniyle "Şansölye'ye ve tüm dostlarımıza içtenlikle minnettarız" ifadelerini kullandı.

NATO: UKRAYNA'NIN KENDİNİ SAVUNMASINA YARDIMCI OLACAK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Almanya'nın kararını memnuniyetle karşıladı. Alman gazetesi Welt'e konuşan Stoltenberg " Rusya savaşının kritik bir anında, bu tanklar Ukrayna'nın kendini savunmasına, savaşı kazanmasına ve bağımsız bir ulus olarak ayakta kalmasına yardımcı olacak" dedi.

İNGİLTERE: ALMANYA DOĞRU KARARI ALDI

Daha önce Ukrayna'ya Challenger 2 tankları göndereceğini açıklayan İngiltere'nin Başbakanı Rishi Sunak ise Almanya'nın "doğru karar" verdiğini söyledi. Sunak, Twitter'dan yaptığı açıklamada "NATO müttefikleri ve dostlarının Ukrayna'ya ana muharebe tankları göndermesi doğru bir karar. Challenger 2'lerin yanı sıra Ukrayna'nın savunma gücünü güçlendirecekler. Birlikte, Ukrayna'nın bu savaşı kazanması ve kalıcı bir barışı sağlaması için çabalarımızı hızlandırıyoruz" dedi.

FRANSA: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

Fransa cumhurbaşkanlığı da Berlin'in Ukrayna'ya tank gönderme ve diğer devletlerin de aynısını yapmasına izin verme kararını memnuniyetle karşıladı. Elysée Saray'ından yaptığı açıklamada, Paris'in de Ukrayna'ya göndermeyi planladığı Fransa yapımı hafif muharebe aracına atıfta bulunarak, "Fransa, AMX10 RC'nin teslimatıyla sağladığımız desteği genişleten ve büyüten Almanya'nın kararını memnuniyetle karşılıyor" dendi.

POLONYA: RUSYA'YI DURDURMAK İÇİN BÜYÜK BİR ADIM

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki kararından dolayı Almanya Başbakanı Olaf Scholz'a teşekkür etti. Twitter'dan yaptığı açıklamada "Teşekkürler Olaf Scholz. Ukrayna'ya Leopard tanklarını gönderme kararı, Rusya'yı durdurmak için büyük bir adım" ifadelerini kullandı.

FİNLANDİYA: KATKIMIZ SINIRLI OLACAK

Finlandiya Savunma Bakanı Mikko Savola ise, ülkesinin Ukrayna'ya tank gönderen ülkeler grubuna katılacağını, ancak katkılarının kapsamının sınırlı olacağını açıkladı. Savola gazetecilere verdiği demeçte, "Ukrayna'ya Leopard tanklarını göndermek için uluslararası işbirliği şu anda ilerliyor ve Finlandiya buna katılacak" dedi.

HOLLANDA VE İSPANYA'DAN TANK DESTEĞİ SİNYALİ

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Hollanda'nın gerekirse Ukrayna'ya muharebe tankları teslim etmeye hazır olduğunu söyledi. RTL'ye konuşan Rutte, "Hollanda'dan bir katkı yardımcı olcaksa bunu yapmaya hazırız" dedi. İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles de İspanya'nın Ukrayna'ya Leopard 2 tankları göndermeye açık olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar