Almanya Başbakanı Scholz: Leopard 2 tanklarının teslimatını koordineli yapacağız

Almanya Başbakanı Scholz: Leopard 2 tanklarının teslimatını koordineli yapacağız
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya Başbakanı Olaf Scholz parlamentoda Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının gönderilmesi kararı hakkında konuşma yaptı. ABD'nin de duyurmayı planladığı tank gönderme hamlesine atıfta bulunan Scholz "Tek başımıza ilerlemek ciddi bir hata olurdu" dedi.

Artı Gerçek - Almanya'nın aylardır süren tartışmaların ardından Ukrayna'ya kendi envanterinden Leopard 2 tankları göndermeye, diğer ülkelere de bu tankların teslimatı için yeniden ihraç izni vermeye karar vermesinin ardından Almanya Başbakanı Olaf Scholz parlamentoda konuyla ilgili açıklama yaptı.

Scholz'dan önce açıklama yapan hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit hızla Ukrayna'ya iki bölük (28 adet) Leopard 2 tanklarının gönderilme kararı aldıklarını, ilk adım olarak Almanya'nın kendi ordu envanterinden Ukrayna'ya 14 adet Leopard 2 tankı göndereceğini açıklamıştı. Ayrıca Ukrayna askerlerine tank eğitimi, lojistik ve cephane yardımı yapacaklarını duyurmuştu.

'ALMANYA, UKRAYNA'YA DESTEKTE HER ZAMAN ÖN CEPHEDE OLACAK'

Konuşmasına Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yaptığı görüşmede "mevcut durumu ve Almanya'nın yanıt olarak neler yapabileceğini ele aldıklarını" anlatarak başlayan Scholz, "Almanya, Ukrayna'yı destekleme konusunda her zaman önce cephede olacak" ifadelerini kullandı.

"Ortaklarla yakın işbirliği, (Ukrayna'ya) desteğin başarılı olmasının nedeni" diyen Almanya Şansölyesi kendi başlarına neden bu kararı almadıklarını açıkladı. Scholz "Tek başımıza ilerlemek ciddi bir hata olurdu. Ortak ve müttefiklerimizle koordinasyon halinde olmalıydık" dedi.

'NATO'NUN RUSYA İLE SAVAŞA ÇEKİLMEMESİNİ SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

"NATO'nun Rusya ile savaşa çekilmemesini sağlamaya devam edeceğiz. Bu ilkeyi her zaman aklımızda tutacağız" ifadelerine konuşmasında yer veren Scholz "Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının teslimatını müttefikler ve ortaklarla birlikte koordine edeceklerini" açıkladı. Alman kamuoyuna da güvence veren Başbakan Scholz " Birçok yurttaş bu karardan endişeli. Onlardan bana ve federal hükümete güvenmelerini istiyorum" ifadelerini kullandı.

'EMPERYALİST FİKRİ REDDEDİYORUZ, BU NEDENLE UKRAYNA'YI DESTEKLİYORUZ'

Soru cevap kısmında bir milletvekili Scholz'u "savaş sonrası Alman siyasetinin ilkelerini yıkmakla suçladı. Milletvekili, "Çatışma bölgelerine silah verilmemesi, Almanya'nın savaş sonrası dönemi siyasetinin temeliydi. Tarihe bu temel ilkeleri ayaklar altına alan şansölye olarak geçeceksiniz" dedi.

Scholz ise "Rusya'nın saldırganlık savaşı emperyalist bir savaştır. Rusya, sınırlarını genişletmek için korkunç bir bombalama kampanyası başlattı" diyerek kararını haklı çıkarmaya çalıştı. Milletvekili ise Scholz'a "Evet, haklısınız, bu emperyalizm, tıpkı NATO genişlemesinin emperyalizm olması gibi. Bütün bunlar ne zaman duracak?" diye hitap etti. Scholz ise yanıtında "Bu emperyalist fikri reddediyoruz ve bu yüzden Ukrayna'yı destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

'ALMANYA UKRAYNA'YA KARA BİRLİKLERİ GÖNDERMEYECEK'

Konuşmasında ABD- Almanya uzun zamandır olduğundan çok daha iyi seviyede olduğunu söyleyen Scholz "Başkan Biden çok iyi ortak" ifadelerini de kullandı. ABD'li yetkililer Ukrayna'ya Almanya ile varılan uzlaşı kapsamında 30 adet Abrams tankı göndermeye hazırlanıldığını ve Biden'ın bu konuda yakında açıklama yapacağını açıklamıştı.

Scholz parlamentodaki konuşmasında Ukrayna'ya Alman kara birliklerini göndermeyeceğini söyledi. Başbakan ayrıca "Ukrayna'ya savaş uçağı teslimi de yapılmayacak" ifadelerini kullandı.

ALMANYA SAVUNMA BAKANI: ÜÇ AY İÇİNDE KULLANIMA HAZIR OLACAKLAR

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ise Berlin hükümetinin tank gönderme kararını "tarihi" diye niteledi. İlk önce Ukrayna askerlerine tank eğitimi verileceğini ardından tankların bu ülkeye gönderileceğini duyuran Pistorius, Leopard 2 tanklarının yaklaşık üç ay içinde Ukrayna'da kullanıma hazır olacağını" söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar