Ukrayna: Herson ve Harkov'daki Rus saldırılarında en az dört kişi öldü

Ukrayna: Herson ve Harkov'daki Rus saldırılarında en az dört kişi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik yeni füze saldırısı ve bombardımanlarında ölen siviller olduğu açıklandı. Herson'da çok sayıda yerin bombalanması sonucu üç kişinin öldüğü, Harkov'da da bir apartmana yönelik füze saldırısında bir kişinin öldüğü açıklandı.

Artı Gerçek - Ukrayna'da Rusya'nın saldırıları sonucu yeni ölümler olduğu açıklandı. Herson kentinin askeri idaresi Telegram adresinden yaptığı açıklamada kentte sivillerin yaşadığı bölgelerin bombalanması sonucu en az üç kişinin öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını açıkladı. Askeri idare bombalanan yerler arasında bir hastane, okul, otobüs durağı, postane, banka ve sivil konutlar olduğunu duyurdu.

2023-01-30t015239z-1153534578-rc2h0z95cqqy-rtrmadp-3-ukraine-crisis-kherson.jpg
Herson'da Rus güçlerini vurduğu açıklanan hastane /Reuters

HARKOV'DA DA BİR APARTMAN VURULDUĞU AÇIKLANDI

Ukrayna'nın ikinci büyük kenti Harkov'da da bir apartmana füze isabet etmesi sonucu bir kişinin öldüğü, üç kişinin yaralandığı açıklandı. Bölge valisi Oleh Synehubov kent merkezindeki saldırıda yaşlı bir kadının öldüğünü, patlamanın ardından binadan 15 kişinin tahliye edildiğini söyledi.

2023-01-29t225254z-167569855-rc2m0z9sfhkr-rtrmadp-3-ukraine-crisis-kharkiv-missiles.jpg
Harkov'da vurulan apartman / Reuters

WAGNER GRUBU, BLAHODATNE KÖYÜNÜ ELE GEÇİRDİĞİNİ ÖNE SÜRDÜ

Diğer yandan Rus güçleri ile Ukrayna ordusu arasında Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde şiddetli çatışmalar sürüyor. Ukrayna ordusu açıklamasında "Ukrayna savunma güçleri , işgalcilerin Donetsk bölgesindeki Blahodatne bölgesindeki saldırılarını püskürttü" dedi. Ordu ayrıca Donetsk'te yer alan 13 diğer bölgede de saldırıların püskürtüldüğünü öne sürdü. ABD'nin "uluslararası suç örgütü" listesine aldığı Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu ise cumartesi günü Blahodatne köyünü ele geçirdiklerini iddia etmişti.

ZELENSKİY: MOSKOVA'NIN OLİMPİYATLARI PROPAGANDA OLARAK KULLANMASINA İZİN VERİLMEMELİ

Öte yandanUkrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın 2024’te Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak olimpiyat oyunlarına katılmasına izin vermenin “terörün kabul edilebilir olduğunu göstermek” olacağını söyleyerek, Fransa’ya çağrıda bulundu. Zelenskiy, bu konudaki görüşleri ve talebini içeren mektubu Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a gönderdiğini ifade etti. Zelenskiy dün akşamki video konuşmasında konuyla ilgili açıklamada bulunurken, “Moskova'nın olimpiyatları propaganda olarak kullanmasına izin verilmemesi gerektiğini” dile getirdi. Ülkesinin sporcuları savaş alanında ölürken sporda tarafsızlığın olamayacağını kaydeden Zelenskiy, Nazilerin iktidarda olduğu dönemde Berlin'de düzenlenen 1936 Olimpiyat Oyunları’na atıfta bulundu. Ukrayna Cumhurbaşkanı, "Olimpiyatlarda büyük bir hata yapıldı. Olimpiyat hareketi ve terörist devletlerin yolları kesinlikle kesişmemelidir” dedi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ise Rus ve Belaruslu sporcuların Olimpiyatlarda tarafsız olarak yarışabileceklerini açıkladı. Açıklamada, "sporcuların sadece pasaportu nedeniyle yarışmasının engellenmemesi gerektiği” kaydedildi. Ancak Ukrayna, Rus ve Belaruslu atletlerin yarışmasına izin verilmesi halinde Paris 2024'ü boykot edeceğini söylüyor. Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos 2024’te yapılacak. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar