Kremlin: Boris Johnson'ın füze tehdidi iddiası yalan

Kremlin: Boris Johnson'ın füze tehdidi iddiası yalan
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya, İngiltere eski başbakanı Boris Johnson'ın Ukrayna savaşından önce kendisini "füze saldırısıyla tehdit ettiğine" yönelik iddiasını yalanladı. Rusya ayrıca İran'a hafta sonu yapılan ve arkasında İsrail'in olduğu öne sürülen İHA saldırısını da kınadı.

Artı Gerçek - Kremlin, İngiltere eski başbakanı Boris Johnson'ın BBC'nin belgeseline yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna savaşından önce İngiltere'yi füze saldırısıyla tehdit ettiğine yönelik iddiasını yalanladı. Gazetecilere konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Johnson'ın açıklamasının doğru olmadığını söyleyerek "Daha doğrusu bu bir yalan" dedi.

Johnson BBC'nin bir belgeseli için yaptığı açıklamada bir telefon görüşmesi sırasında Putin'in kendisini ve İngiltere'yi füze saldırısıyla tehdit ettiğini ve "Sadece bir dakika sürer" dediğini öne sürmüştü. Eski Başbakan "Bir noktada beni tehdit etti ve 'Boris, seni incitmek istemiyorum ama bir füzeyle sadece bir dakika sürer' veya buna benzer bir şey dedi" ifadelerini kullanmıştı.

KREMLİN İRAN'A İHA SALDIRISINI KINADI

Peskov ayrıca Ukrayna savaşında Batılı ülkelerin Kiev güçlerine tank ve silah yardımıyla, İran'ın İsfahan kentinde cumartesi günü bir mühimmat fabrikasına yapılan ve ABD'li yetkililere göre arkasında İsrail'in olduğu öne sürülen İHA saldırısıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Peskov "Her halükarda, egemen bir devlete karşı bu tür eylemler yalnızca kınanabilir" dedi.

Peskov Batılı ülkelerin Ukrayna'ya ek silahlar gönderme kararının sadece gerilimin daha da artmasına yol açacağını söyledi. NATO ülkelerinin giderek krize daha fazla müdahil olduğunu söyleyen Peskov bu silah yardımlarının "savaşın gidişatını değiştirmeyeceğini" savundu. Geçen hafta Almanya ve ABD Ukrayna güçlerine onlarca Leopard-2 ve Abrams tankı göndereceğini açıklamıştı. ( DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar