Biden yönetimi yetkilisine hırsızlık suçlaması: Beş yıla kadar ceza alabilir

Biden yönetimi yetkilisine hırsızlık suçlaması: Beş yıla kadar ceza alabilir
ABD Enerji Bakanlığı bünyesinde görev yapan Sam Brinton, Minnneapolis havalimanında bir valizi çalmakla suçlanıyor. Brinton, suçlu bulunması halinde beş yıla kadar hapse ve 10 bin dolara kadar para cezasına çarptırılabilir.

Artı Gerçek - ABD Enerji Bakanlığı'na bağlı Nükleer Enerji Ofisi'nde Nükleer Atık Kontrol Dairesi Başkanlığı görevini yürüten Sam Brinton, havaalanı bagaj teslim bölgesinden bir kadının eşyalarının bulunduğu valizi çalmakla suçlanıyor. Nükleer fizikçi ve LGBTQ aktivisti Brinton, kendisini "cinsiyet-akışkan" diye tanımlayıp ABD Federal Hükümeti'nde görev alan ilk isim olmasıyla tanınıyor.

KAMERA KAYITLARINDAN TESPİT EDİLDİ

ABD'nin Minnesota eyaletinde bulunan Minneapolis St. Paul Havalimanı'nda 16 Eylül'de yapılan bir şikayete göre bir kadın bagaj teslim alanında bagajını bulamayınca, hırsızlık ihbarında bulundu. Kamera kayıtlarını inceleyen polis, "Daha sonra Sam Brinton olduğu tespit edilen şahsın, yedi numaralı bagaj teslim alanından bir valizi aldığını ve valizin üzerinden kimlik bilgilerini söktükten sonra hızla uzaklaştığını" gördü.

ÖNCE İNKÂR ETTİ

Washington'dan Minneapolis'e uçarken yanında valiz taşımadığı tespit edilen Brinton'ın birkaç hafta sonra aynı valizle Avrupa'ya uçtuğu da tespit edildi. Bunun üzerine ilk başta suçlamaları reddeden Brinton'a tekrar ulaşan polisin verdiği bilgiye göre, Brinton valizi aldığını kabul etti ancak içindeki kıyafetlerin kendisine ait olduğunu iddia etti.

ENERJİ BAKANLIĞI: BRINTON İZİNDE

Daha sonra, kıyafetleri otel odasında bırakarak oteli terk eden Brinton "insanların kıyafetleri çaldığımı düşünmesinden endişe ettim ve ne yapacağımı bilemedim" dedi. Polise, "kıyafetler yerine valizi bıraksaydım daha garip olurdu" diyen Brinton hakkında açılan dava sürüyor. Eyalet yasalarına göre "taşınabilir eşyanın çalınması" suçu beş yıla kadar hapis ve 10 bin dolara kadar para cezasını öngörüyor.

Polis, yaptığı açıklamada valizin henüz sahibine iade edilmediğini belirtirken Enerji Bakanlığı ise "Sam Brinton'ın idari izinde" olduğunu duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar