Binlerce kişinin sığındığı BM okuluna İsrail saldırısında en az 50 ölü: Şifa Hastanesi'nde sadece en kritik hastalar kaldı

Binlerce kişinin sığındığı BM okuluna İsrail saldırısında en az 50 ölü: Şifa Hastanesi'nde sadece en kritik hastalar kaldı
Yayınlanma:
A+ A-
Gazze'nin ana hastanesi El Şifa, sağlık yetkililerinin sabah İsrail ordusundan bir saat içinde tahliye emri aldıklarını duyurmasının ardından büyük oranda boşaltıldı. İsrail ordusunun BM okulu El Fahura'ya hava saldırısında 'en az 50 kişi öldü'.

Artı Gerçek - İsrail ordusunun çarşamba sabahı bastığı El Şifa'da bulunan binlerce kişi, sağlık kompleksini terk ederek Gazze Şeridi'nin güneyine doğru yola çıktı. Varış noktasının neresi olacağı, sağ salim varıp varamayacakları ise meçhul.

120 YARALI İLE PREMATÜRE BEBEKLER KALDI

Hamas yönetimindeki yetkililer, 120 yaralı hastanın yanısıra belirtilmeyen sayıda prematüre bebeğin geride hastanede bırakıldığını söyledi.

Öncesinde Şifa doktorları, İsrail güçlerinin tahliye emrini verdiğini duyururken, İsrailli yetkililer, bunu reddedip "hastane müdürünün tahliye talebinin kendilerince kabul edildiği" açıklamasını yaptı.

Al Jazeera'ya konuşan Şifa Direktörü Muhammed Ebu Salmiya, Gazze'nin en büyük hastanesinde yalnızca kendisinin ve aralarında personel ve hastaların da bulunduğu birkaç kişinin kaldığını söyledi. Salmiya özetle şu mesajları verdi:

- Hastane tamamen terk edilmiş durumda. Geriye kalan hastaların ve mağdurların bir kısmı koridorda yatıyor.

- Hastanenin merkezi İsrail askerleri tarafından kuşatılmış durumda. Kontrol tamamen onlarda. Geriye kalan çok az sayıda sağlık personeli olarak biz bile özgürce hareket edemiyoruz.

- Yeni doğanlar ve böbrek hastaları da dahil olmak üzere kritik durumda olanların çoğu, tahliye edilmemeleri halinde çok yakında ölecek.

- Hastanelerdeki yiyecekler de tükeniyor.

'TÜM SAĞLIK SİSTEMİNE KARŞI SOYKIRIM'

Filistin Yönetimi Sağlık Bakanı Mai Alkaila, "İsrail işgalinin Gazze Şeridi'ndeki hastaneler, tıp doktorları ve hastalar da dahil olmak üzere tüm sağlık sistemine karşı soykırım yaptığı" tepkisini gösterdi.

AFP'nin haberine göre Gazze'deki Hamas yönetiminin Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun bu sabah erken saatlerde El Fahura okuluna bombardıman yapması sonucu 'en az 50 kişinin öldüğünü' açıkladı. Cebaliye mülteci kampında BM tarafından işletilen okul, yerinden edilmiş binlerce Filistinliye ev sahipliği yapıyordu.

'KUZEYİ FİLİSTİNLİLERDEN TEMİZLEMEK İÇİN'

Gazze'deki Hamas yönetiminin Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyindeki bir binaya düzenlediği saldırıda aynı aileden 32 kişinin öldüğünü, ölenler arasında 19 çocuğun bulunduğunu da bildirdi. Bakanlık, ölgenin en büyük mülteci kampı olan Cebaliye'de öldürülen Ebu Habal ailesinin 32 üyesinin isimlerini içeren bir liste yayımladı.

Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanlığı, El Fahura Okulu'na hava saldırısının, "İsrail'in sivillere yönelik ilan ettiği savaşın, Kuzey Gazze Şeridi bölgesinin tamamını Filistin varlığından temizlemeyi amaçladığını kanıtladığını" söyledi.

HAN YUNİS'E HAVA SALDIRILARINDA ONLARCA ÖLÜ

Şifa'nın tahliyesi, İsrail'in Gazze şehrinin güneyindeki Han Yunis sakinlerine bölgeyi saat 16:00'ya kadar terk etmelerini emretmesine koşut gerçekleşti. Filistinli bir sağlık yetkilisine göre, İsrail'in bu sabah erken saatlerde Han Yunis yakınlarında düzenlediği hava saldırısında en az 28 sivil öldürüldü. Son olarak akşam saatlerinde Han Yunis'in batısındaki bir eve İsrail hava saldırısında en az 15 kişinin öldüğü haberi geldi. İsrail'in emriyle Kuzey Gazze'den kaçan yüzbinlerce Filistinli, Han Yunis'e sığınmıştı.

Bugün Gazze'nin her yerinden hava saldırısı ve yerinden edilenlerin de vurulduğu haberleri gelmeye devam etti.

Bu arada BBC'ye konuşan bir BM sözcüsü, İsrail'in günde iki tankerlik teslimata izin vermesinden bu yana Gazze'ye yakıt gelmediğini söyledi. (Al Jazeera, Wafa, BBC, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar