Birleşik Arap Emirlikleri, toprakları üzerinden ABD'nin Irak ve Yemen'e saldırmasına izin vermedi

Birleşik Arap Emirlikleri, toprakları üzerinden ABD'nin Irak ve Yemen'e saldırmasına izin vermedi
Abu Dabi'deki El Zafra Hava Üssü'nü İran destekli direniş gruplarına saldırmak için kullanma izni alamayan Biden yönetimi, BAE'de konuşlu Amerikan hava kuvvetlerini Katar'a taşımaya başladı.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze Savaşı etrafındaki misilleme sarmalı bölgesel savaş tehlikesi yaratırken, ABD'nin Abu Dabi'deki El Zafra Hava Üssü'nden İran destekli Direniş Ekseni'nin Yemen ve Irak kollarına saldırmasına Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) izin vermediği belirtildi.

El Zafra Hava Üssü'nde ABD ve Fransa'nın savaş uçakları ile askerleri konuşlu. The Wall Street Journal'a (WSJ) konuşan bir BAE yetkilisi, Emirlik'in ABD'nin Yemen'de Husilere, Irak'ta Haşdi Şabi'ye yönelik operasyonlarına kısıtlamalar getirdiğini söyleyerek "Bu kısıtlamalar kendimizi koruma ihtiyacımızdan kaynaklanıyor" dedi.

Yetkili, ABD'nin Irak ve Yemen'e yönelik saldırılarına izin verilmemesini, 2022 başlarında bu ülkelerden BAE'ye saldırılar olduğunda, Washington'ın Emirlik'i savunmak için önlem almakta yavaş kalmasıyla gerekçelendirdi.

İRAN İÇİN İYİ HABER

Habere göre bölgedeki direniş güçlerinin BAE'yi ABD'nin askeri operasyonlarına yardım ve yataklık eder görmesi ihtimaline karşı giderek daha ihtiyatlı davranan Emirlik yetkilileri, misillemeye uğramamak için ülke toprakları üzerinden direniş güçlerinin hedef alınmasını istemiyor. BAE, şubatta, ABD'nin Zafra üssünü kullanarak İran destekli gruplara saldırı düzenlemesine izin verilmeyeceğini dair bir açıklama yapmıştı.

ABD'DEN KATAR'A YIĞILMA

Bu tavır karşısında Katar'la koordinasyona giden Biden yönetiminin, BAE'de konuşlu Amerikan savaş uçakları, keşif uçakları, SİHA'larını Katar'daki El Udeyd Hava Üssü'ne taşıdığı belirtildi. ABD'nin Ortadoğu'daki en büyük askeri üssü Udeyd'deki varlığı, bu yılın başında 10 yıl daha uzatılmıştı.

CİBUTİ'Yİ DE KULLANABİLİR

ABD'li yetkililer, Biden yönetiminin operasyonları Katar'a taşımanın yanısıra Doğu Afrika'daki Cibuti üzerinden de operasyon yapmayı düşündüğünü söyledi.

SAHEL'İ RUSYA'YA 'KAPTIRDILAR'

Batı Afrika'daki Sahel ülkelerinin Fransa'nın ardından ABD ile askeri anlaşmaları iptal etmesi, Amerikan askerlerine kapıyı gösterirken yerine Rusya askerlerini davet etmesinin sonucunda, birkaç gün önce Amerikan askerleri Nijer'deki askeri üssü daha terk edemeden Rus askerlerinin gelmesi durumuyla karşılaştı. (Şarkul Avsat, İRNA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar