'Blinken Netanyahu'ya bilgi verdi': ABD aşırılıkçı Yahudi yerleşimcilere vize yasağı getirecek

'Blinken Netanyahu'ya bilgi verdi': ABD aşırılıkçı Yahudi yerleşimcilere vize yasağı getirecek
Gazze'de ayrım gözetmeyen İsrail saldırılarına yeşil ışık yakmaya devam eden ABD, işgal altındaki Batı Şeria'da ise aşırılıkçı Yahudi yerleşimcilerden bazılarına vize yasağı kararı aldı. Blinken'in Tel Aviv ziyaretinde bu konuda bilgi verdiği belirtildi.

Artı Gerçek - ABD'nin, İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da Filistinlilere saldıran aşırılıkçı Yahudi yerleşimcilerden bazılarına birkaç hafta içinde vize yasağı getireceği belirtildi. Reuters ajansına konuşan bir yetkili, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in bu konudaki kararlarını İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile İsrail savaş kabinesine bildirdiğini söyledi.

BIDEN ELEŞTİRMİŞTİ

İsrail'in Batı Şeria'daki yasadışı yerleşimlerinde bulunan aşırılıkçıların Filistinlilere yönelik saldırıları Gazze'deki savaşın gölgesinde son dönemde iyice artmış durumda. Resmi devlet politikası olarak kağıt üzerinde iki devletli çözümü destekleyen Washington yönetimi, İsrail'i bu konuda geçmişte sık sık uyarmıştı. ABD Başkanı Joe Biden ise 18 Kasım'da Washington Post gazetesi için kaleme aldığı makalede, Gazze'de ateşkes çağrısı yapmamakla birlikte yasadışı yerleşimcileri eleştirmişti.

İsrail liderlerine Batı Şeria'daki Filistinlileri hedef alan aşırılıkçı şiddetin son bulması ve sorumlulardan hesap sorulması konusunda telkinde bulunduğunu belirten Biden, "ABD kendi adımlarını atmaya hazır; buna, Batı Şeria'da sivillere saldıran aşırılıkçılara vize yasakları da dahil" ifadelerini kullanmıştı.

'ABD İSRAİL HÜKÜMETİNDEN SOMUT ADIM BEKLİYOR'

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili ise bu sabah İsrail'in Gazze'deki saldırılarını yeniden başlatmasıyla eş zamanlı olarak Tel Aviv'den ayrılan Blinken'in, yasadışı yerleşimcilere vize yasağı konusunda Netanyahu'ya bilgi verdi. Buna göre Blinken, sayısı şu an için bilinmeyen bir grup aşırılıkçı yerleşimciye birkaç hafta içinde ABD'ye giriş yasağı getireceklerini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail'in saldırganlar hakkında dava açmasını istediği ama henüz böyle bir adım görmediği de belirtildi.

Filistinlilere uluslararası hukukla vaat edilen bağımsız devletin bir parçası olan ancak İsrail'in 1967 yılında beri işgal altında tuttuğu Batı Şeria'daki yasadışı Yahudi yerleşimlerinin yayılması son yıllarda hızlanmış durumda. Birleşmiş Milletler verilerine göre, Filistin topraklarına inşa edilen bu yerleşimlerde yaşayan aşırılıkçı Yahudilerin Filistinli sivillere yönelik saldırıları da bu yıl, son 15 senenin en yüksek seviyesinde. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar