Blinken ve Baerbock'tan 'Türkiye'nin İsveç'e onayının daha fazla gecikmemesi lazım' mesajı

Blinken ve Baerbock'tan 'Türkiye'nin İsveç'e onayının daha fazla gecikmemesi lazım' mesajı
NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda İsveç'in üyeliğine Türkiye'nin onayı için ABD ve Almanya, Fidan'ı markaja aldı. Blinken onayın mümkün en kısa sürede gerçekleşmesi gerektiğini söylerken, Baerbock Erdoğan'ın Vilnius zirvesi sözlerini hatırlattı.

Artı Gerçek - NATO'nun Brüksel'deki karargahında düzenlenen ve iki gün sürecek olan Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda İsveç'in geriye sadece Türkiye ve Macaristan'ın onayına kalan üyelik süreci de gündeme geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Türkiye'den mevkidaşı Hakan Fidan, toplantı öncesi görüşmeye geçmeden kameralar önünde ayaküstü açıklama yaptı.

BLİNKEN'DAN 75. YILDÖNÜMÜ UYARISI

"Birkaç hafta önce Ankara'dayken çok çok güzel istişareler ve sohbetler gerçekleştirdik. Bugün bunların devamını getirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum" diyen Blinken, "75. yıldönümüne denk gelecek haziran zirvesine doğru ilerlerken, NATO olarak, İsveç'in katılımı da dahil olmak üzere sorularımız var" ikazını yaptı.

"Diğer pek çok konunun yanısıra Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik devam eden saldırganlığı da var" hatırlatmasında bulunan Blinken, "(Fidan'la tüm bu konulara dair perspektifleri paylaşma fırsatı bulduğum için müteşekkirim; kritik, çok değerli bir NATO müttefiki olan Türkiye ile yaptığımız işbirliği için minnettarım" diye ekledi.

'EN KISA SÜREDE GERÇEKLEŞMESİ GEREKTİĞİNİ YİNELEDİ'

ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasında "İki bakan, Blinken’ın mümkün olan en kısa süre içinde gerçekleşmesi gerektiğini yinelediği İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanmasını da ele almıştır" denildi.

BAERBOCK'A GÖRE 'ARTIK YETTİ'

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise İsveç'in NATO üyeliğine hala onay vermediği için Ankara'yı sert dille eleştirdi. Yeşiller üyesi bakan, "aşırı geciken onay adımının artık derhal atılması gerektiği, bunun aynı zamanda Ukrayna'daki savaş göz önüne alındığında NATO'nun güçlendirilmesiyle ilgili bir mesele olduğu" açıklamasını yaptı.

Temmuz ortasında Vilnius'ta düzenlenen NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat söz verdiğini hatırlatan Baerbock, "İsveç'in ortak ittifakımıza üye olacağı Vilnius'ta açık ve net bir şekilde söylendi" dedi.

STOLTENBERG: ZAMANI GELDİ

Toplantı öncesi Fidan'la görüşen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, düzenlediği basın toplantısında hem Türkiye'nin hem de Macaristan'ın onay işlemlerini en kısa sürede tamamlayacağına güvendiğini söyledi. Stoltenberg, "İsveç'in üyeliği NATO'yu daha güçlü ve hepimizi daha güvenli hale getirecek. Zamanı geldi" mesajını verdi.

Bugünkü NATO toplantısında İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström'un Blinken ve Fidan'la ayrı ayrı hararetli konuşmalar yapmasının görüntüleri de paylaşıldı.

SAVAŞ UÇAKLARI MESELESİ

ABD'den F-16 savaş uçakları satın alması İsveç'in onay sürecine takılmış gözüken Ankara'nın bunun yerine Eurofighter satın alma planı, Erdoğan'ın iki hafta önceki Almanya ziyaretinin gündem maddelerinden biriydi.

ANKARA-MOSKOVA İLİŞKİLERİ

Bu hafta Financial Times gazetesi, "ABD ve AB'nin yaptırımlarına rağmen Türkiye'nin gizlice Rusya'yı desteklediği ve gizlice Rus silah endüstrisine mal sağladığı" iddiasını haberleştirdi. Bloomberg de ABD Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı, Hamas ve Rusya yaptırımları gündemiyle Türkiye’yi ziyaret edeceğini yazdı. (ABD Ankara Büyükelçilği web sitesi, Frankfurter Rundschau, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar