BM: İmamoğlu'na destek için toplananların gösteri hakkı korunmalı

BM: İmamoğlu'na destek için toplananların gösteri hakkı korunmalı
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen hapis cezası ve siyaset yasağı, BM Sözcüsü Stephane Dujarric'e soruldu. BM Sözcüsü, karar onanmadığı için yorum yapmayacağını söyledi; İmamoğlu'na destek için toplananların gösteri haklarının korunması çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na, YSK üyelerine 'ahmak' dediği gerekçesiyle verilen hapis cezası ve siyaset yasağı, Birleşmiş Milletler'de (BM) düzenlenen basın toplantısında da gündeme geldi. BM sözcüsü Stephane Dujarric, karar kesinleşene kadar yorum yapmayacağını söylerken, İmamoğlu'na destek gösterileri konusundaki soruya yanıtında toplanma hakkının korunması çağrısı yaptı.

Toplantıda Dujarric'e, "İmamoğlu'na verilen cezanın bazıları tarafından muhalefetteki bir politikacıya karşı siyasi bir karar" olarak görülmesi hakkında ne düşündüğü soruldu. BM sözcüsü, İmamoğlu davasından ayrıntılı bir şekilde haberdar olduklarını ve davayı takip ettiklerini söylerken, "Anladığımız kadarıyla cezanın hâlâ bir temyiz mahkemesi tarafından onanması gerekiyor, dolayısıyla hâlâ devam eden bir süreç var" diyerek daha fazla yorum yapmayacağını söyledi.

Bu açıklamanın ardından BM sözcüsüne, kararı protesto etmek için toplananlara mesajının ne olduğu soruldu. Dujarric, "İnsanlar gösteri yapabilmeli ve kendilerini özgürce ifade edebilmeli. Bu onların doğal hakkı ve her yerde yaptığımız gibi, yetkililere bu hakları koruma çağrısında bulunuyoruz" yanıtını verdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar