BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: İran'da tam teşekküllü bir insan hakları krizi yaşanıyor

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: İran'da tam teşekküllü bir insan hakları krizi yaşanıyor
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İranlı yetkililere "ölçüsüz ve gereksiz" güç kullanımını bir an önce durdurmaları çağrısı yaptı. Türk "İran'da tam teşekkülü bir insan hakları krizi yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İran'da Mahsa Amini'nin ölümü sonrasında yapılan hükümet karşıtı eylemler ve yüzlerce eylemcinin öldürülmesine ilişkin İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada "İran'da tam teşekküllü bir insan hakları kriz yaşanıyor" ifadelerini kullandı.

Avusturyalı yetkili açıklamalarını Cenevre'de Almanya ve İzlanda öncülüğünde 50 ülkenin İran'da 16 Eylül'den beri yaşanan insan hakları ihlallerinin araştırılması amacıyla yeni bir soruşturma heyetinin kurulması önerisinin tartışıldığı toplantıda yaptı.

Geçen ay göreve geldiğinden beri ilk kez BM İnsan Hakları Konseyi'nde konuşma yapan Türk, İranlı yetkililere eylemcilere karşı "gereksiz ve ölçüsüz" güç kullanımını durdurma çağrısında bulundu.

İran'daki eylemlerde 40'tan fazlası çocuk 300'den fazla kişinin öldürüldüğünü söyleyen BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk " (İran'da) tam teşekküllü bir insan hakları krizi yaşıyoruz. Gereksiz ve ölçüsüz güç kullanımı son bulmalı" ifadelerini kullandı.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı (HRANA) ise ölen eylemci sayısının 440 olduğunu açıklamıştı. Sivil toplum kuruluşu ölen çocuk sayısının 61, güvenlik gücü personeli sayısının ise 56 olduğunu duyurmuştu.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI YARDIMCISI: EYLEMLERDE 50 CİVARI POLİS ÖLDÜRÜLDÜ

Diğer yandan ilk kez İranlı bir yetkili eylemlerde ölen polisler hakkında resmi açıklama yaptı.

İran'ın aynı zamanda baş nükleer müzakerecisi olan İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ali Bagheri bir Hindistan televizyonuna verdiği röportajda eylemlerde yaklaşık 50 polisin öldürüldüğünü, yüzlercesinin yaralandığını söyledi.

Bagheri ölen eylemci sayısıyla ilgili bir rakam vermedi ancak İran İçişleri Bakanlığı'nın ölümleri soruşturmak için bir heyet oluşturduğunu açıkladı.

Geçen ay İranlı resmi basın kuruluşları 46 güvenlik gücünün eylemlerde öldüğünü duyurmuş ancak açıklamayı herhangi bir resmi yetkiliye dayandırmamıştı.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar