İranlı sinemacılar tutuklanan oyuncuların serbest bırakılmasını istedi

İranlı sinemacılar tutuklanan oyuncuların serbest bırakılmasını istedi
Yayınlanma:
A+ A-
İran Sinema Evi, “eylemleri kışkırtmak” suçlamasıyla sinemacılara yönelik yürütülen gözaltı ve tutuklamaların devam etmesi halinde, üyelerine greve gitme ve projelerinden çekilme çağrısında bulunacağını açıkladı.

Artı Gerçek - İran Sinema Evi, İran'da "eylemleri kışkırtma" bahanesiyle tehdit ve tutuklamaların sona ermemesi ve tutuklanan sinemacıların serbest bırakılmaması durumunda üyelerinden greve gitmelerini ve film ve televizyon projelerinde iş birliği yapmayı reddetmelerini isteyeceğini açıkladı.

Sinema Evi'nden yapılan açıklamada, ülkedeki bazı sinemacılara yöneltilen "ulusal güvenliğe karşı eylem" ve "yalan bilgi yayma" gibi suçlamaların gerçek dışı olduğu ifade edildi.

AA’nın haberine göre, yapılan açıklamada, "İran Sinema Evi, tehdit ve tutuklamaların sona ermemesi ve tutuklanan sinemacıların serbest bırakılmaması durumunda üyelerinden greve gitmelerini ve film ve televizyon projelerinde iş birliği yapmayı reddetmelerini isteyecektir." denildi.

İranlı ünlü sinema oyuncuları Hengame Kaziyani ve Ketayun Riyahi, "ayaklanmaları teşvik etmek ve provokatif sosyal medya paylaşımları yapmak" gibi gerekçelerle üç gün önce tutuklanmıştı.

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin örtünme kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesiyle başlayan eylemler 3. ayına girdi. (AA)

Öne Çıkanlar