BM: Suudi Arabistan 12 günde 17 kişiyi idam etti

BM: Suudi Arabistan 12 günde 17 kişiyi idam etti
Yayınlanma:
A+ A-
Suudi Arabistan 10 Kasım'dan bu yana 17 kişiyi daha idam etti. Açıklama Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nden (İHYK) geldi.

Artı Gerçek- Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (İHYK) Suudi Arabistan'ın 10 Kasım'dan bu yana 17 erkeği idam ettiğini açıkladı.

İHYK sözcüsü Elizabeth Throssell İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptığı basın toplantısında Suudi Arabistan'da 10 Kasım'dan bu yana 17 kişinin uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından idam edildiğini duyurdu

İdamların "son derece üzücü" olduğunu söyleyen İHYK sözcüsü Throssell, son idamlarla birlikte Suudi Arabistan'da 2022 yılında ölüm cezasına çarptırılıp infaz edilenlerin sayısının 144'e ulaştığını söyledi.

Bu rakam 2020 ile 2021'de ülkede idam edilen kişi sayısının toplamından daha fazla. Suudi Arabistan'da idamlar genellikle mahkumun başının kılıçla kesilmesiyle gerçekleştiriliyor.

10 Kasım'dan bu yana idam edilen 17 kişi arasında Suudi Arabistan vatandaşlarının yanı sıra Pakistan, Suriye ve Ürdün vatandaşlarının da olduğu açıklandı.

DÜNYA NÜFUSUNUN YARISINDAN FAZLASI İDAM CEZASI OLAN ÜLKELERDE YAŞIYOR

Gelişmiş birçok ülke idam cezasını kaldırsa da ABD, Japonya, Singapur ve Güney Kore'de hala idam cezası veriliyor.

Dünya nüfusunun yüzde 60'ından fazlası hala idam cezasının yasalarda yer aldığı ülkelerde yaşıyor.

2021 yılında en çok idam cezası İran'da uygulanmış, ülkede 353 kişi idam edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar